Зняття стартера ВАЗ 2107 та діагностика – коли це взагалі потрібно?

У більшості випадків ремонт стартера ВАЗ 2107 можна зробити самостійно, заощадивши масу часу. Тому давайте засвоїмо деякі прийоми діагностики, лікування цього механізму і розберемося з ситуаціями, коли допоможе тільки заміна.

Оцінюємо масштаб несправності

Якщо при повороті ключа в замку запалювання, стартер не крутить, ніяких клацань і звуків не чути, то причина може полягати в цьому:

 • розряджена чи розряджена акумуляторна батарея;
 • окислені контакти АКБ;
 • проблема з контактами самого стартера;
 • обрив в обмотках приладу або електроланцюга автомобіля.

Коли стартер крутить повільно, чутні клацання тягового реле, то причина може бути такою:

 • заряд в акумуляторі є, але його не вистачає, щоб добре розкрутити рухомі частини стартера;
 • на контактах утворився нагар або вони окислилися;
 • знос щіток або підгорів колектор;
 • замикання в обмотках або щіткотримачах.

Знос стартерних щіток

Неодноразове спрацьовування реле і його мимовільне відключення може бути викликано падінням напруги в мережі через окислившихся контактів або несправності тягового реле. Коли стартер крутить, але маховик не обертається, причин може бути кілька:

 • проблема з муфтою вільного ходу (бендиксом);
 • пошкоджені зуби приводу або маховика;
 • зношені підшипники або пружини тягового реле.

Це, мабуть, основні несправності та часто зустрічаються їх пояснення. Вони однаково справедливі для карбюраторних моделей і інжекторів.

Що робити в першу чергу?

Розбирання механізму – не першочергове завдання, оскільки живлення стартера пов’язано з акумуляторною батареєю, то і починати треба з неї. Якщо автомобіль не занадто старий, навряд чи проблеми будуть лежати в пристрої самого стартера. Досить провести очищення контактів акумулятора або самого пристрою, щоб все знову запрацювало в потрібному режимі.

Труднощі починаються, коли машина відпрацювала солідний термін та її експлуатація не була делікатною. Якщо після повної перевірки електрообладнання вашого ВАЗ 2107 стартер так і не заводиться або продовжує працювати з перебоями, значить, причина знаходиться всередині пристрою і необхідно зняти і розібрати стартер. На цій моделі як в карбюраторному, так і в інжекторному виконанні, він встановлений досить-таки незручно. Щоб до нього нормально підібратися, доведеться загнати автомобіль на естакаду або оглядову яму.

Розбирання стартера ВАЗ 2107

Після того, як вимкнено запалювання, можна приступати до «операції». Проводити її потрібно в такому порядку:

 • знімаємо з клему акумулятора «маса»;
 • якщо знизу є захисний грязьовий кожух, то необхідно демонтувати і його;
 • зняти електропроводу з втягивающего реле;
 • відкручуємо три кріпильних болти (два верхніх, один нижній);
 • знімаємо стартер.

Як бачите, нічого складного. Єдине, у разі інжекторної моделі механіки радять зняти ще й розтяжки впускного патрубка. Тепер належить розбирання самого пристрою.

Перевірка працездатності стартера і ремонт

Насамперед слід очистити корпус стартера від бруду, яка неминуче накопичується на ньому в процесі експлуатації автомобіля. Потім підключіть механізм до акумуляторної батареї: «мінусовій» провід – до корпусу стартера, «плюсовій» – до контакту тягового реле. Повинен послідувати характерне клацання, а в передньому вирізі» кожуха з’явиться шестірня привода. Тепер скористайтеся омметром і перевірте обмотки якоря на наявність обривів і замикань. Для цього необхідно відкрити кришку в задній частині стартера і вийняти щеткодержатели зі щітками.

Після під’єднайте омметр одним кінцем до корпусу якоря, а іншим – по черзі до секторів обмотки. Якщо замикань і обривів немає, стрілка приладу буде коливатися від мінімального значення 10 кОм і вище.

Тепер слід перевірка цілісності статорної обмотки (простіше кажучи – розташованої всередині корпуса по стінках циліндра). Тут просто приєднуєте контакти омметра до висновків мідного дроту. Стрілка вимірювального приладу повинна «лягати» в область вищого значення в тому випадку, якщо жодних проблем немає. При обривах, замиканнях обмоток стартера або втягивающего реле немає сенсу морочитися з ремонтом, якщо ви ніколи не мали справи з электромеханикой і не стикалися з технологією виготовлення электрокатушек. Краще всього (та й простіше придбати в зборі і встановити новий стартер.

Перевірка цілісності статорної обмотки

Операція, яка реально може бути названа ремонтом – заміна щіток. Про те, що вони стерті, можна легко дізнатися під час діагностики. Досить повернути стартер набік, коли він приєднаний до акумулятора і справно крутить. Якщо агрегат відразу глухне, «винен» знос щіток. Заміна деталей нескладна і доступна навіть новачкові. Вище вже говорилося, що досить видалити кришку в задній частині стартера. Коли щіткотримач буде витягнуто, наявні в ньому пружини самі виштовхнуть щітки, які будуть висіти на проводах. Заміна – хвилинна справа.

Головне – ні в якому разі не допускайте попадання масла або палива на щітки або провідні обмотки. Електрика не терпить вологи і змащення. Тому під час будь-яких операцій з деталями стартера, особливо коли піде його складання, дійте обережно і за можливості тримайтеся подалі від рідин і пально-мастильних матеріалів.

Є одна рідкісна несправність, коли стартер включається, але нічого не крутиться. В цьому випадку винен бендікс – пристрій, застерігає від різкого удару зубів приводної шестерні про маховик. Основні його несправності – знос роликів, самої шестерні, ослаблення притискної пружини або непридатність мастила. Деталь ця недорога, змінюється швидко, а тому немає сенсу морочитися з ремонтом. Краще придбати її в магазині, заміна робиться на «зворотному шляху», коли буде йти збірка стартера.

Іноді потрібна заміна втулок якоря, але це буває вкрай рідко, тому що вони виготовлені з дуже надійного матеріалу і знос проявляється тільки після дійсно довгої експлуатації. Їх всього дві – в носінні і задній кришці. Зазвичай бентежить процес вибивання втулок з посадкового місця, але правильно підібравши наставку, ви нічого не зіпсуєте. Далі деталь потрібного діаметра змащують і заштовхують в отвір. Якщо справа йде туго, не застосовуйте більше сили, краще обробіть корпус втулок наждачкою і спробуйте ще, інакше гніздо просто може лопнути.