Заміна моторного масла – навіщо і коли?

Кожен власник автомобіля повинен знати для чого і через скільки кілометрів пробігу повинна проводитися заміна моторного масла в двигуні. Наше завдання відповісти на ці питання і обговорити найбільш часто виникають проблеми цього важливого процесу.

Навіщо потрібно вчасно міняти масло в двигуні авто?

Якщо їздити на автомобілі, в якому знаходиться старе масло, то можна на 100 % сказати, що ваш улюбленець довго не протягне. Якщо уявити спрощено систему змащення двигуна, то вона складається з наступних основних елементів:

 • Картер з маслом.
 • Насос для перекачування.
 • Фільтр, який затримує сторонні частинки металу і нагару.

Простіше кажучи, моторне масло полегшує роботу механічних частин двигуна, зменшуючи тертя, а фільтр затримує невеликі металеві частинки, що утворюються в результаті його експлуатації.

Тому несвоєчасна заміна моторного масла призводить до збільшеного зносу головного агрегату машини, зниження його експлуатаційних характеристик і як наслідок до поломки. А це вже великі додаткові фінансові витрати, які обов’язково з’являться через неуважного ставлення до автомобіля і нерозумної економії.

Що і як впливає на терміни заміни масла?

На періодичність цієї процедури впливають кілька моментів:

 • технічний стан автомобіля в цілому і зокрема двигуна;
 • наскільки інтенсивно використовується машина (щодня або тільки у вихідні дні);
 • стиль водіння;
 • кількість роботи двигуна на холостому ходу, тобто час перебування в пробках;
 • сезонний час їзди (зима чи літо);
 • якісні характеристики масла;
 • якість палива.

Зрозуміло, що якщо вашому авто небагато років і воно вчасно обслуговується, то витрата змащувальних матеріалів менше і міняти їх часто немає необхідності. Якщо у вашого транспортного засобу вельми поважний вік, а значить і підвищений знос механічних частин, то заміна повинна проводитися частіше.

Деякі водії вважають, що чим менша машина експлуатується чи взагалі варто всю зиму в гаражі, то і масло міняти потрібно рідше. Але це не завжди так, тому що в непрацюючому двигуні накопичується конденсат, що зменшує якість мастильних матеріалів.

Якщо автомобіль простояв багато часу і не їздив, особливо в зимовий час, то перед початком його експлуатації необхідно поміняти моторне масло!

Стиль або манера керування автомобілем буває спокійним або агресивним. Якщо ви гонщик за природою, то масло підлягає заміні частіше, ніж при нормальній спокійній їзді. При експлуатації авто у великих містах з численними пробками і світлофорами мотор нагрівається більше, збільшується витрата масла, тому міняти його потрібно частіше.

Періодичність заміни моторного масла прямо пов’язана і з його складом і якістю. Всі масла умовно діляться на три групи:

 • Мінеральне, яке виробляється з нафтопродуктів.
 • Синтетичне мастило ґрунтується на хімічному синтезі інших більш досконалих продуктів.
 • Полусинтетика суміш натуральної мінеральної речовини з синтетичним.

Мінеральний склад більшою мірою піддається зносу при високих температурах, тому його слід міняти приблизно в два рази частіше, ніж синтетичний аналог. Яке масло краще лити в двигун – вибір за вами і залежить не стільки від ціни, а в більшій мірі від умов експлуатації і технічних характеристик двигуна.

Ну і природно якості палива безпосередньо впливає на терміни зміни автомасла. Давно відомо, що неякісний бензин або соляра згорають не повністю, а залишки потрапляють в олію, що не сприяє поліпшенню його характеристик.

Конкретні терміни заміни моторного масла

Насамперед, важливо суворе дотримання рекомендацій виробника вашого авто. Терміни по обслуговуванню систем змащення беруться не з стелі цим займаються фахівці. Якщо ви купили автомобіль, загалом-то, за чималі гроші, то до порад виробника необхідно прислухатися.

Мінімальний термін заміни автомасла становить 5000 км пробігу.

При використанні мінерального складу 7-8 тисяч км.

Синтетичне масло зазвичай міняють через кожні 12-15 тисяч км.

Однак завжди потрібно враховувати перераховані вище чинники, що впливають на стан двигуна машини та строки її обслуговування.