Захист картера двигуна – збережемо «серце» автомобіля

Для недоступності «серця» автомобіля зовнішніх механічних пошкоджень використовується захист картера двигуна, своїми руками встановити її, звичайно, можна, але вона далека від промислового зразка. Однак в якості «швидкої допомоги» вашого автомобіля в далекій дорозі цілком підійде. Оскільки досить складно точно підігнати заготовку під кріплення і при цьому ефективно ізолювати піддон від ударів, така самодіяльність не завжди може надійно вберегти моторний відсік автомобіля від різних пошкоджень.

Де знаходиться картер двигуна і навіщо він?

Що ж являє собою захисний кожух, яке його призначення і які вимоги до нього пред’являються? Захист піддона картера двигуна – це металевий лист певної форми, який встановлюють внизу моторного відсіку автомобіля. Головне його призначення – надійно ізолювати силовий агрегат від механічних пошкоджень і максимально перекрити доступ до нього дорожньої грязі і пилу.

У свою чергу піддон оберігає кривошипно-шатунний механізм від різноманітних забруднень і служить резервуаром для моторного масла. Кріпиться він до картера болтами, а для герметизації між ними встановлюється прокладка з м’якого маслостойкого матеріалу. У нижній частині піддона є спеціальний зливний отвір, закритий різьбовою пробкою.
Іноді захист плутають з пластиковими щитками, які встановлюються на деяких іномарках виробниками. Їх, швидше за все, можна назвати пиляками або бризковиками, так як вони рятують тільки від бруду.

Ремонт картера двигуна – виправляємо пошкодження своїми руками

В яких випадках потрібна ремонт картера двигуна? Поломки картера в основному відбуваються в результаті механічних пошкоджень, таких як:

  • обрив шатунних болтів;
  • обрив спідниці поршня;
  • при використанні в системі охолодження води, у зимовий період при її замерзанні відбувається розрив каналів, по яких циркулює охолоджуюча рідина;
  • в результаті перегріву двигуна можлива деформація внутрішніх перегородок блоку циліндрів.

З усіх цих видів ушкоджень лише деякі піддаються ремонту. Наприклад, зовнішню тріщину на блоці циліндрів можна заварити аргоновому зварюванням. Більшість внутрішніх дефектів, таких як деформації, ремонту не підлягають. У цьому випадку блок циліндрів необхідно змінювати.

З ремонтом піддону картера все набагато простіше і не так плачевно. Якщо на автомобілі не встановлена надійна захист картера, то ймовірно, що рано чи пізно піддон може отримати пошкодження вилетів з-під коліс каменем. Найчастіше його пробивають, наїхавши на яку-небудь перешкоду. А оскільки кліренс сучасних легкових автомобілів, в основному, не перевищує 15 см, то на наших дорогах це явище стало вже буденним.

У деяких випадках, коли пошкодження мінімальні (невелика тріщина або мікроскопічна пробоїна), ремонт можна провести своїми силами, навіть у дорозі. Для цього слід скористатися так званої холодної зварюванням, яка продається в більшості магазинів автозапчастин.

Робиться це дуже просто. Спочатку з картера необхідно злити у відповідну ємність масло. Далі місце пошкодження знежирити бензином і накласти невеликий шар пасти. Якщо все зроблено правильно, то вже буквально через півгодини можна буде продовжити шлях. Принаймні, до найближчої станції техобслуговування.

Захист картера двигуна – який матеріал краще?

На деяких старих моделях вітчизняних легковиків, таких як «Жигулі», встановлені піддони із сталі, які досить просто заварити навіть у домашніх умовах звичайної електрозварюванням. На більшості ж іномарок піддони виготовлені з алюмінієвих сплавів, і в разі їх пошкодження кустарний ремонт вже не допоможе. Тут потрібне втручання спеціалістів станції технічного обслуговування, які винесуть свій вердикт: відремонтувати або замінити пошкоджену піддон.

Щоб убезпечити двигун свого автомобіля від ушкоджень рекомендується встановити під днище щиток з склопластику. Більшість власників іномарок влаштовує захист картера двигуна композитна, алюмінієва ж за деякими характеристиками їй дещо поступається.

Одним з істотних переваг композитних матеріалів є їх незначна вага. При товщині захисного кожуха всього лише близько 8 мм він нітрохи не поступається по міцності сталевим або алюмінієвим аналогам. До того ж, захист з такого матеріалу практично не схильна процесам корозії.

У висновку можна сказати, що установка захисту картера – це не примха чи данина сучасній автомобільній моді, а нагальна необхідність. До тих пір поки вітчизняні дороги будуть нагадувати місячний ландшафт, залишати двигун без захисту – значить суттєво збільшувати ризик його ушкодження.