Взаємозамінність свічок запалювання – як правильно вибрати нову свічку?

Коли потрібна заміна свічок запалювання, багато автолюбителів, прагнучи поліпшити робочі характеристики двигуна, намагаються підібрати що-небудь новеньке, ексклюзивне. Однак, як кажуть, краще – ворог хорошого, і далеко не всяка продукція з світовим ім’ям може підійти. Щоб не «прогоріти» при купівлі нових свічок, треба знати, за якими критеріями їх вибирати.

Головні критерії вибору свічок запалювання

Перш за все, як би не було велике бажання поліпшити роботу двигуна, завжди слід встановлювати свічки тільки тих марок, які рекомендовані в доданому до автомобіля керівництві по експлуатації. Якщо виконати це не представляється можливим, треба для нових свічок витримати такі основні умови відповідності штатним:

  • Ввертываемая частина повинна бути ідентичних розмірів.
  • Теплова характеристика повинна бути найбільш близькою.

Виконати ці вимоги допоможе спеціальна таблиця взаємозамінності, представлена нижче.

Установка свічок запалювання

Перший пункт зачіпає всі габаритно-приєднувальні параметри: довжину частини, на якій нарізана різьба; крок і діаметр цієї різьби; розмір шестикутника, відповідний номеру ключа, використовуваного для встановлення свічки. Всі вони жорстко прив’язані до кожної моделі двигуна. Свічки з невідповідною різьбленням або шестигранником просто неможливо буде встановити. Нічого доброго не вийде, якщо спробувати «запхати» замість звичайних (коротких) 12 мм довгі – 19 мм. Мається на увазі довжина частині, де нарізана різьба. У кращому випадку движок стане погано працювати, а при найгіршому розкладі йому потім буде потрібно ремонт, і деколи навіть дуже серйозний.

Важливою є і величина зазору між електродами. Вона вказується в інструкції» до автомобіля. Однак для багатьох свічок запалювання параметри іскрового зазору зазначаються в їх маркуванні або на упаковці. Ця величина завжди обмежена межами 0,5–2 мм Зазор може бути регульованим (підгинають бічний електрод) і нерегульованим – це залежить від конструкції електродів. Регулювання неможливо виконати на свічках, у яких відсутні бічні електроди, або вони є, але їх декілька, і вони «об’єднані».

Що потрібно знати про гартівному числі?

Тепер про другому пункті взаємозамінності – відповідність теплових характеристик. Їх показником є гартівне число, яке зазначається в маркуванні і відображає здатність свічок запалювання нагріватися в умовах різних температурних навантажень двигуна. Адже вони від десятків до сотень разів в секунду знаходяться в середовищі дуже розпеченого газу з високим тиском, температурою, вимірюваними кількома тисячами градусів, і електричною напругою до 30 000 В, то опиняються під впливом робочої суміші, тільки що утвореної з парів бензину і атмосферного повітря, мають температуру майже, як у навколишнього середовища.

Вітчизняна промисловість виготовляє свічки з калильными числами 8, 10, 11, 14, 17, 20, 23 і 26 (всі типи перелічені нижче у таблиці). У закордонній продукції немає єдиної шкали. Свічки з великим калильним числом називають холодними, а з малим – гарячими. Вони відрізняються комбінацією різних конструктивних особливостей корпусу, ізолятора та інших деталей, які забезпечують виробам першого виду набагато кращий відведення тепла, ніж у другого. Власне, гартівне число відображає здатність свічок накопичувати тепло.

Конструктивні особливості корпусу

Для нормальної роботи двигуна і безвідмовної роботи будь свічок останні повинні нагріватися до 600-800 °C і не вище 900 °C, інакше почнеться краплинне самозаймання робочої суміші – детонація. А якщо температура буде нижче 600 °C, то на свічці почнуть накопичуватися продукти згоряння, від яких вона сама звільняється при більшому нагріванні – вони допалюються і змиваються потоком гарячих газів.

На різних двигунах умови роботи свічок відрізняються, адже вони будуть піддаватися неоднаковим температурних навантажень.

Умови роботи свічок

На потужних, форсованих двигунах вони будуть отримувати набагато більше тепла, ніж на малофорсированных. Тому на перших двигунах повинні бути встановлені холодні свічки, а на друге – гарячі. Інакше холодні на малофорсированном моторі будуть нагріватися до 400 °C і незабаром покриються таким шаром сажі, що перестануть працювати. А гарячі на потужному двигуні при великих і навіть середніх навантаженнях швидко розжаряться до температури понад 1000 °C, і в циліндрах виникне краплинне самозаймання суміші.

Чим більше електродів, тим краще?

У багатьох автолюбителів підвищений інтерес викликають свічки нестандартних, оригінальних конструкцій, найчастіше з 3-ма бічними електродами. Маючи деякі переваги, вони не позбавлені недоліків, тому і не змогли повністю замінити звичайні, з 1-м електродом.

Всупереч поширеній помилкову думку, на 3-електродної свічці запалювання утворюються не 3, а всього 1 іскра: розряд струму «пробиває» проміжок з найменшим опором, що залежить як від зазору, так і нагару на кожному окремому електроді, температури і хімічного складу середовища, що відрізняються в кожному ділянці камери згоряння. Тобто завжди задіяний тільки якийсь 1 електрод, а решта перешкоджають нормальному ефективному поширенню полум’я і заважають свіжої порції горючої суміші охолоджувати теплової конус свічки.

Виріб з 3-ма бічними електродами

Правда, термін служби таких виробів більше, тому що, працюючи поперемінно, її електроди довше не вигорають. Але ця перевага не стало вирішальним. Набагато ефективніше себе зарекомендували вироби, у яких один або обидва електроди мають мідний сердечник. У момент утворення іскри вони краще розжарюються, а в очікуванні наступної швидше «остигають».

Вибір і взаємозамінність свічок запалювання

Правила вибору свічок запалювання, відмінних від зазначених в керівництві по експлуатації конкретної моделі транспортного засобу, досить прості. По-перше, не треба шукати якісь «дивні» свічки і чекати від них дива – навіть найдорожчі не врятують потребує ремонту двигун, а справний буде працювати ідеально і з звичайними.

Вибір якісних деталей

По-друге, вибираючи ті або інші вироби, у виробника або дилера, торговельної мережі слід поцікавитися рекомендаціями щодо застосування купуються свічок запалювання – поганого вони не порадять. Якщо вирішено підібрати продукцію під власний стиль водіння, розраховуючи збільшити потужність двигуна «правильною» або «заточеною» свічкою, то в цьому допоможе маркування на свічках, яку треба буде розшифрувати.

На жаль, єдиної маркування не існує. Практично кожна компанія-виробник застосовує свою власну систему кодування, і розібратися з усіма варіантами маркування не так просто. Тому найлегший і єдиний спосіб підібрати свічку на 100 % правильно – скористатися фірмовим каталогом виробника або таблицею взаємозамінності, одна з найбільш повних версій якої представлена нижче.

Взаємозамінність свічок запалювання, що випускаються різними виробниками.

Таблиця взаємозамінності свічок запалювання