Втрата потужності двигуна – від чого слабшає наш автомобіль?

Часом досить складно відповісти однозначно, чому сталася втрата потужності двигуна, оскільки існує цілий ряд факторів, що впливають на цей показник. Спочатку розглянемо докладніше, що ж таке потужність двигуна, і в яких одиницях вона вимірюється.

Втрата потужності двигуна – природа високої сили мотора

Потужність силового агрегату – це показник обсягу роботи, виконуваної двигуном за певний відрізок часу (одиниця виміру кВт). Високої потужності двигунів домагаються шляхом збільшення:

  • об’єму циліндрів;
  • тиску в камері згоряння, для чого застосовують примусове нагнітання повітря за допомогою різних турбін;
  • оборотів кривошипно-шатунного механізму.

Як відомо, потужність агрегату зростає по мірі збільшення крутного моменту. Навіть при його зниженні, завдяки високим обертам, вона не тільки залишається колишньою, але і зростає. З метою запобігання набору обертів, що перевищують потужність двигуна, на автомобілях встановлюються спеціальні обмежувальні пристрої, так як в цих умовах відбувається істотна перевитрата палива, яке, в основному, витрачається на подолання інерційних сил в моторі.

Об’єм двигуна, крутний момент і потужність двигуна

Які ж причини втрати потужності двигуна, наприклад, бензинової, можна назвати основними? Бензинові мотори відрізняються від дизельних тим, що їх потужність прямо пропорційна числу оборотів. До зниження може призвести сильний перегрів мотора, що іноді трапляється в жарку пору року або при використанні свічок з невідповідним калильним числом і збільшеним зазором між електродами.

Зношені високовольтні дроти системи запалювання також можуть стати причиною втрати потужності двигуна. Робоча проводка подає на свічки іскру яскраво синього кольору – червоний або помаранчевий відтінок говорить про несправності в системі запалювання. До того ж, бензинові мотори дуже чутливі до точності регулювання карбюратора. Високий або надмірно занижений рівень палива в робочій порожнині, а також відмова прискорювального насоса однозначно негативно відображаються на роботі двигуна. Навіть саме незначне забруднення жиклерів призводить до виникнення цілої низки проблем.

Занадто ранній кут випередження запалювання приводить не тільки до істотного зниження потужності, але і до перегріву двигуна, появі детонації, а також істотного перевитрати палива. Втрата потужності інжекторного двигуна навряд чи пов’язана з цією причиною, оскільки в ньому кут випередження виставляється автоматично за допомогою бортового комп’ютера. Якщо ж виникли проблеми з ЕБУ (електронний блок управління), то без кваліфікованої допомоги фахівців СТО не обійтися.

На інжекторних двигунах при поломці повітряного датчика комп’ютер автоматично змінює кут випередження в бік пізнього запалювання на 10-12 градусів. Це веде до надмірного споживання мотором палива, зниження потужності, і до того ж автомобіль буде досить важко набирати швидкість.

Втрата потужності дизельного двигуна – шукаємо причини

Втрата потужності дизельного двигуна може бути наслідком неправильного регулювання троса педалі газу. Це один з найбільш простих дефектів, який можна усунути навіть самостійно. Більш серйозна причина, яка веде до зниження потужності – це недостатнє надходження палива. Найчастіше причиною може бути розгерметизація паливної магістралі або засмічення фільтра.

Дизельні двигуни – рекордсмени за кількістю паливних фільтрів, на деяких моделях автомобілів їх налічується до 6 штук. Багато водіїв навіть не підозрюють про це. А забруднення навіть одного неминуче веде до перебоїв подачі палива.

«Хвороба» дизелів – знос форсунок і ПНВТ (паливний насос високого тиску) – призводить до неефективного розпорошення пального, що загрожує його перевитратою, падінням потужності і чорним вихлопом. Ремонт подібної складності виконують виключно в спеціалізованих центрах. Більшість сучасних дизельних двигунів оснащені турбокомпресорами, вихід з ладу яких призводить до масі небажаних наслідків – у їх числі і зниження потужності. Як і форсунки, турбіни ремонтують тільки на СТО.