Вивчаємо шків коленвала, щоб двигун працював бездоганно

Ні один вал в автомобілі не може працювати сам по собі, йому потрібні елементи, що передають крутний момент на інші сайти складного механізму, і шків коленвала є одним з таких ланок у ряді багатьох передач. Як і з багатьма іншими деталями, з цим також треба вміти поводитися, вчасно зняти, при необхідності замінити.

Де стоїть шків коленвала і як до нього дістатися?

Коли ви піднімаєте кришку капота і кидаєте погляд на двигун, демпферний шків коленвала (так само як і звичайний) майже непомітний. Його приховує генератор, однак зазирнувши вниз, туди, куди тягнеться ремінь, можна побачити диск, щільно зафіксована на валу маточиною. Це і є шукана деталь. Шківи бувають двох видів, звичайні та з демпфером, причому останній варіант відрізняється наявністю зовнішнього масивного кільця, відокремленої від основної частини гумовою прокладкою, для зниження вібрації деталі. По зовнішній кромці демпфера нарізані зубці, необхідні для роботи датчика положення колінчастого валу.

Щоб зняти шків, необхідно для початку звільнити на генераторі стопорний болт, потім послабити натяжна, з тим, щоб злегка відпустити ремінь і отримати можливість його зняти. Від’єднуємо і бачок з антифризом. Також може заважати ремінь гідропідсилювача керма, тому в стороні від шківа знаходимо і відкручуємо болт на 14, створює натяг передачі ГУР, після чого знімаємо останню. Залишається фінальний крок, який відділяє нас від успіху, причому самий складний – відкрутити ще один-єдиний болт, який і фіксує шків. Знайти кріпильний елемент можна, лише зазирнувши під машину під правим переднім колесом, і, якщо є пневматичний гайковерт, операція буде виконана без праці.

Чому важко зняти зубчастий шків колінчатого валу?

При відсутності спеціального інструменту вилучити болт, що утримує зубчастий шків колінчастого валу, вельми проблематично, оскільки різьба нарізана так, що напрямок відкручування збігається з обертовим моментом вала при працюючому двигуні. Проте саме в цьому і полягає вихід з положення. Знадобиться всього лише довгий ключ з головкою на 19 (можна наростити обрізком труби), який впирається в землю проти обертання вала. Виконуємо невеликі підготовчі роботи під передні колеса підкладаємо клини, а на котушці запалювання від’єднуємо роз’єм. Навіщо? Для використання стартера в якості механічного зусилля, прикладеного до болта.

Отже, ми зробили все, щоб автомобіль випадково не завівся і не стронулся з місця, тепер всіх присутніх просимо відійти подалі, а самі збираємося в кабіну (не залишайте ноги висунутими назовні) і різко, але короткочасно, повертаємо ключ запалювання на старт. При невдалій спробі не впадаємо у відчай і повторюємо. Зазвичай з другого разу, рідше з 5-6 підходу, болт провертається. Тепер можна приступати до наступного заходу – сниманию маточини шківа до валу, враховуючи, що сидить вона щільно і утримується шпонкою. Коли знадобиться затягнути болт назад, вам потрібно або докласти багато зусиль до його затягування, або все-таки знайдіть до того часу пневмогайковерт.

Навіть якщо болт шківа коленвала знятий, попереду багато роботи

Отже, вам вдалося, нарешті, з допомогою стартера або пневматичного інструменту, зняти впертий болт шківа коленвала. Однак це не означає, що вже через секунду потрібна деталь виявиться у вас в руках. Справа в тому, що маточина сидить на валу дуже щільно, крім того, від випадкового зісковзування її утримує шпонка. Ідеальний варіант – використовувати спеціальний знімач, можна навіть найдешевший, китайського виробництва, лапки цього інструменту позбавлять вас від зайвих зусиль і витрат часу. Як варіант, впорскується аерозольна мастило, наприклад, WD-40, після чого маточина шківа колінчастого вала акуратно розгойдується з тягою на себе.

Знімати шків треба акуратно, щоб не пошкодити шпонковий паз, інакше деталь буде сидіти нещільно, що призведе до швидкого зносу маточини.

Ще один спосіб найчастіше застосовується водіями – зняти шків, поддевом його по колу монтажку. Якщо звичайна автомобільна занадто велика, використовуйте мотоциклетні розжарені інструменти, Г-подібної форми. У будь-якому випадку операція потребує багато сил, тому бажано, щоб у вас був помічник. Надягати новий шків краще, намазавши чим-небудь в’язким, наприклад солідолом, місце посадки шпонки (її злегка нахиляємо в бік надвигаемой маточини), потім обстукиваем шків молотком через м’яку прокладку з тонкої гуми.