Вакуумний підсилювач гальм – чому нам так легко гальмувати?

Ще порівняно недавно для того, щоб зупинити яку-небудь зі старих моделей автомобілів, до гальмової педалі потрібно було прикладати значне зусилля, а через деякий час у пристрої машин з’явився вакуумний підсилювач гальм. Цей прилад в значній мірі полегшує керування автомобілем, але, тим не менш, він вимагає періодичного ремонту і контролю його технічного стану.

Пристрій вакуумного підсилювача гальм – схематичний огляд

Пристрій вакуумного підсилювача гальм нерозривно пов’язане з головним циліндром системи гальм. Його основою є корпус, розділений діафрагмою на дві камери. Вакуумна камера знаходиться з боку головного циліндра, де відбувається її з’єднання з впускним колектором за допомогою спеціального зворотного клапана. Саме на цій ділянці створюється розрядження. Атмосферний камера знаходиться з боку гальмової педалі і з використанням слідкуючого клапана по черзі з’єднується з вакуумною камерою або з атмосферою.

Сам клапан переміщається з допомогою штовхача, а нагнітання гальмівної рідини в робочі циліндри проводиться за допомогою поршня. Після закінчення гальмування поворотна пружина приводить у рух діафрагму, повертаючи її в початкове положення. Окремі моделі підсилювачів можуть оснащуватися електромагнітним приводом штока, виконуючим роль системи екстреного гальмування.

Принцип роботи вакуумного підсилювача гальм і ознаки несправності

Головний принцип роботи вакуумного підсилювача гальм ґрунтується на різниці тиску, що утворюється в вакуумної та атмосферної камері. Саме цей перепад впливає на штовхач, що переміщає поршневий шток головного циліндра системи. Для того щоб підтримувати розрідження на належному рівні, використовується зворотний клапан вакуумного підсилювача гальм.

В режимі розрядженою атмосфери повітря з підсилювача відсмоктується через цей клапан, але назад через нього вже не надходить.

Особливу увагу при перевірці гальмівної системи слід звертати на технічний стан вакуумного підсилювача. Хоча його несправності і не викликають катастрофічних наслідків, тим не менше, вимагає підвищеного зусилля педаль гальма створює дискомфорт і утрудняє управління автомобілем. Існують, звичайно, несправності, які все ж потребують ремонту або навіть заміни пристрою.

В першу чергу, може розгерметизування або обірватися шланг вакуумного підсилювача гальм, що з’єднує його з колектором двигуна автомобіля. Після того, як буде чути шипіння, перевіряється стан самого шланга і якість затягування хомутів. Крім того, частою причиною служить суцільна діафрагма або стара гума в клапанах, через які також може виходити повітря.

Вакуумний підсилювач гальм – як дістатися до поломки?

Для того щоб точно визначити несправність, необхідно уважно вивчити інструкцію по експлуатації автомобіля, де описана конкретна модель вакуумного підсилювача. Іноді причина зовсім проста, коли двигун починає троїти із-за підсосу зайвого повітря і збіднення робочої суміші. При проведенні візуального огляду необхідно виявляти патьоки на корпусі підсилювача і обов’язково з’ясовувати причини їх виникнення.

Для ефективного ремонту вакуумного підсилювача потрібно ремкомплект, відповідний певній моделі, і стандартний набір інструментів. Найчастіше проводиться повна заміна обладнання на нове, яке встановлюється в зборі. Для того щоб приступити до ремонту або заміні, від’єднується тяга приводу, розташована в салоні, в районі рульового вала на педалі гальма. Після цього в моторному відсіку потрібно від’єднати головний гальмівний циліндр. Наприкінці проводиться зняття вакуумного шланга від зворотного клапана. Тепер підсилювач відкритий для доступу, можна ремонтуватися або робити заміну.