Типи двигунів автомобілів – на чому нині їздять наші машини?

В даний час існують різні типи двигунів автомобілів, засновані на принципі внутрішнього згоряння. За характером роботи вони поділяються на карбюраторні і дизельні. Розглянемо їх відмінності і поговоримо про види моторів в сучасних автомобілях.

Цикл роботи двигуна – критерій для класифікації

Принцип дії двигуна заснований на перетворенні теплової енергії в механічну з допомогою певних повторюваних процесів, що представляють собою робочий цикл. В залежності від кількості ходів поршня, що витрачаються на здійснення такого циклу, двигуни бувають чотиритактними або двотактними. Всі типи двигунів внутрішнього згоряння, що використовуються в автомобілях, що працюють за чотирьохтактному робочого циклу. Він включає в себе впуск, стискання палива, а також робочий хід і випуск відпрацьованих газів.

Двотактний двигун за один цикл здійснює всього два ходи поршня: стиснення і робочий хід. А ось очищення і наповнення циліндрів відбувається під час цих двох тактів, практично в предкритических точках. Ці двигуни мають деякі недоліки, наприклад, більший рівень забруднення вихлопних газів. Але при рівних обсягах двотактний мотор потужніший чотиритактного, а також простіше його конструкція. Головним мінусом, з-за якого вони не знайшли поширення в автомобілях, є велика витрата палива, воно не згорає в значній мірі, з-за чого і виходять дуже забруднені вихлопи.

Інжекторні види автомобільних двигунів

Інжекторний мотор працює трохи по-іншому: не повітря подається паливо, а паливо дозовано подається в повітряне середовище методом дрібного всприска. Форсунка під тиском розпорошує горючу рідину, що зменшує її витрата, тому що це кількість дозується спеціальними пристроями. З цієї ж причини такі мотори економічніше, а за рахунок оптимальної пропорції компонентів отриманої суміші збільшується чистота вихлопу і ККД двигуна.

Ті види автомобільних двигунів, які використовують інжектори, поділяються на електронні і механічні. У першому випадку складання і впорскування палива відбувається із застосуванням спеціального електронного блоку управління. Механічна дозування палива здійснюється важелями плунжерного типу, де саму паливну суміш контролює електроніка. При використанні таких інжекторних систем забезпечується більш ретельне згоряння палива до мінімуму і зменшуються шкідливі викиди відпрацьованих продуктів.

 

Карбюраторні види двигунів автомобілів, що прийде їм на зміну?

Розглянемо, які види двигунів бувають в сучасних машинах. Всі вони розрізняються між собою за типом використовуваного палива, за розташуванням і кількістю циліндрів, за способом утворення робочої суміші та іншим параметрам, що характеризують їх роботу. Дуже багато види бензинових двигунів досі встановлюються на сучасні моделі автомобілів.

Бензин, що проходить через паливну систему, потрапляє в карбюратор або впускний колектор. Туди ж надходить повітря, під дією його потоку відбувається активне змішування, в результаті виходить суміш. Потім здійснюється подача готової повітряно-паливної суміші в циліндри, де вона стискається під дією зусиль поршнів, після чого підпалюється електричною іскрою, що виробляється свічками запалювання.

Всі види двигунів автомобілів, де використовуються карбюратори, вважаються застарілими. В даний час широке застосування отримала подача палива за допомогою інжектора. У цьому разі розпилення палива здійснюється форсунками або відразу в циліндр або через спеціальний впускний колектор.

 

Типи двигунів автомобілів: дизель – модно або практично?

Розглядаючи види двигунів внутрішнього згорання, слід виділити окремо дизельні двигуни внутрішнього згоряння, принцип роботи яких заснований на займання робочої суміші в процесі стиснення. При втягуванні повітря відбувається його сильне стиснення, що набагато перевищує це значення в карбюраторних двигунах. В результаті високого тиску відбувається розігрів повітря до дуже високої температури, що викликає самозаймання робочої суміші. Після цього настає цикл робочого ходу поршня і подальше витіснення їм відпрацьованих газів через випускний клапан.

Такі типи автомобільних двигунів відрізняються більш низькою витратою палива і невеликою кількістю шкідливих речовин у відпрацьованих газах. Коефіцієнт корисної дії дизелів також вище. Сьогодні мінусів у цього типу моторів стає все менше, навіть заморозки вже не є перешкодою до запуску автомобіля. Установка внутрішнього підігріву системи вирішила вічне головний біль власників «дизелів».

Різні види дизельних двигунів працюють майже на ідентичному паливі, відрізняється тільки характеристиками, що залежать від пори року. У цих двигунів відсутня система запалювання, оскільки паливо вибухає під високим тиском, що забезпечує рух поршня. Таким чином, безліч видів двигунів внутрішнього згоряння забезпечує виробництво різних моделей автомобілів. Це дозволяє використовувати їх практично у всіх сферах життя.