Так простий одноциліндровий чотиритактний дизельний двигун?

Досить часто на машини встановлюють одноциліндровий чотиритактний дизельний двигун, купити який можна в спеціалізованих магазинах або замовити через інтернет. Цей механізм є найпростішим поршневим двигуном з камерою внутрішнього згорання і з одним робочим циліндром. У чому його особливості?

Як працює одноциліндровий чотиритактний дизельний двигун?

Ці мотори поширені досить широко як в автомобілях, так і в інших транспортних засобах, таких як мотоцикли, трактори, мопеди. Крім того, у Китаї випускають одноциліндрові двигуни об’ємом 1,03 літра, які застосовуються для приводу важких мотоблоків. Головними достоїнствами можна назвати найменше відношення площі циліндра до робочого об’єму, тому втрати тепла мінімальні, а індикаторний ККД досить високий.

Пристрій одноциліндрового дизельного двигуна, втім, як і бензинового, полягає в наступному. Всього у таких двигунів чотири такту, перший такт відповідає за впуск. Спочатку поршень займає позицію верхньої граничної або мертвої точки (ВМТ), а колінчастий вал, повертаючись на 180 градусів, переміщує його в саму нижню точку, теж звану мертвою (НМТ). Крім цього відкривається впускний клапан, а завдяки розрідженню, що утворилася в циліндрі, у нього буквально засмоктується горюча суміш, яка, перемішавшись з що залишилися в ньому продуктами згоряння, утворює робочу суміш.

Під час наступного такту – стиснення, поршень повертається назад в ВМТ, в даний проміжок обидва клапана в закритому положенні, що сприяє стиску робочої суміші, а, отже, стрибка вгору температури і тиску. Далі йде робочий хід (третій такт) від іскри, створюваної свічками, відбувається займання і згорання суміші, також приводить до різкого підвищення цих показників.

Поршень опускається і штовхає шатун, який, здійснюючи обертальний рух, впливає на колінчастий вал. В цей момент і відбувається перетворення теплової енергії в так нам необхідну механічну. Також відкривається випускний клапан, це призводить до зниження температури і тиску. Останній же такт відповідає за випуск відпрацьованих газів через випускний клапан в глушник і потім в атмосферу.

Які примхи має одноциліндровий дизельний двигун?

Так як одноциліндровий дизельний двигун під час роботи створює високі температури, то його тертьові деталі, що створюють пари, потребують охолодження і хорошою мастилі. А зазори між ними необхідно періодично промивати, щоб видалити непотрібні продукти механічного зносу. Крім того, олія ще й забезпечує відведення тепла від навантажених поверхонь. Звідси випливає, що підтримувати хороший рівень якісного масла в такому автомобілі необхідно.

Щоб не допустити перегрівання трудівника і вчасно охолодити елементи головок движка і гільзи циліндрів, додатково застосовують систему охолодження, вона може бути як повітряного, так і рідинної. У даних системах встановлюють термостати, щоб забезпечити стабільну робочу температуру. Коли всі ці вузли працюють чітко, ваша машина видає максимально ефективну життєдіяльність, користуватися – одне задоволення. Але звідси можна сказати і про істотний дискомфорт при будь-яких поломок, це стає помітно різко.

Здійснюємо ремонт одноциліндрового чотиритактного двигуна

Ремонт такого двигуна іноді можна здійснити і самостійно, якщо мова йде про не дуже серйозних пошкодженнях. Таким чином, якщо ви почули характерні стуки, що виникли в головці циліндра, цілком можливо, що необхідна регулювання зазорів в газорозподільному механізмі. Як раз цю операцію можна зробити своїми руками, правда, якщо ви хоч приблизно знайомі з пристроєм моторів.

Здійснювати регулювання найкраще на знятому двигуні, природно після його остигання.

Діяти необхідно наступним чином. Спочатку зняти свічку запалювання і кришку головки циліндра, а з лівого боку головки циліндра потрібно зняти круглу кришку, таким чином, можна побачити настановні мітки ГРМ. Відвертаємо пробку з лівої кришки генератора і отримуємо доступ до гайки кріплення ротора. Повертаючи цю гайку ключем, ми повертаємо і колінчастий вал. Цю нескладну операцію ми виробляємо до того моменту, як мітки ГРМ нарешті співпадуть.

Потім, вставляючи плоскі щупи у зазори між регулювальним гвинтом і клапаном, регулюємо їх величину. Досягнувши потрібного положення, звертаємо нашу «кухню», і можна все зібрати в зворотній послідовності. Запустіть двигун і послухайте, всі сторонні звуки вдалося усунути. Якщо так, то залишаємо автомобіль в спокої, якщо ні, можливо, причина не в цьому. Швидше за все, поломки двигуна носять більш серйозний характер, слід негайно звернутися до фахівців.