Своїми силами перевіряємо зазор між поршнем і циліндром

У момент пуску холодного двигуна ви раптом почули звук, що нагадує стукіт, а при прогріві двигуна він зник або зменшився, то прийшов час перевірити зазор між поршнями і циліндрами. Тобто пора братися за динамометричний ключ, і починати відкручувати головку блоку циліндрів.

Що відбувається з зазором між поршнем і циліндром

У процесі правильної експлуатації двигуна відбувається природний процес і зазор між поршнем і циліндром звужується. Це відбувається виходячи з умов постійної експлуатації у високому температурному режимі деталей.

Крім того, причиною звуження зазору між поршнем і циліндром може бути неправильне регулювання рухомих деталей, температурна перевантаження або перекіс циліндрів. Не слід забувати, що блоки циліндрів все частіше виконані з алюмінієвих матеріалів, які мають подвійний коефіцієнт розширення, порівняно з легованим чавуном.

Зменшений зазор між поршнем і циліндром призводить до того, що виникає напівсухе тертя, і, як результат, підвищується температура деталей блоку циліндрів. Поступово мастило припиняється взагалі і наслідком зникнення зазору є перші задираки на поршні.

Практично завжди підсумком діагностики стану блоку циліндрів є ремонт циліндрів і елементів поршневої групи двигуна. Повністю визначити ступінь дефектів поршнів, гільз та інших деталей, можна тільки після розбирання головки блоку циліндрів.

Діставшись до поршневої групи приступаємо до дефектовке циліндрів і поршнів. Основними вимірювальними приладами при вимірюванні діаметрів є: мікрометр – для поршнів і нутромір (індикаторний калібр) для вимірювання діаметру циліндра.

Норми відповідності поршнів і циліндрів

Перш за все, займаючись ремонтом поршневої групи, ви повинні знати, що існують групи діаметрів поршнів, і таблиці номінальних розмірів циліндрів і поршнів. Саме на цю інформацію і потрібно орієнтуватися надалі.

Діаметр поршнів класифікується по зовнішньому діаметру на 5-ть класів: A, B, C, D, E через кожні 0,01 мм розміру. Плюс категорії по діаметру отвору під поршневий палець через кожні 0,004 мм. Ці дані у вигляді цифри (категорія отвори) і букви (клас поршня) маркуються на днище поршня.

Існують розрахункові норми, яким повинен відповідати зазор між поршнем і циліндром. Для нових деталей він повинен бути 0,05 – 0,07 мм Для колишніх в експлуатації деталей зазор між поршнем і циліндром не повинен перевищувати 0,15 мм.

Власне для того і здійснюється промір зазору між поршнем і циліндром. Щоб придбати поршні саме того класу, що і циліндри. У разі якщо у експлуатованого двигуна зазор між поршнем і циліндром перевищив 0, 15 мм, то вам необхідно приступати до підбору поршнів до циліндрів, з максимальним наближенням до розрахункового розміру.

Попередньо повинна проводитися розточка циліндрів максимально наближена до найближчого за значенням ремонтному розміром. Плюс потрібно не забути залишити припуски приблизно в 0,03 мм для хонінгування поверхні циліндра після розточування. А ось тепер можна і за поршнями.

При хонинговке необхідно витримувати діаметр, щоб при установці поршня зазор відповідав допустимої максимальної цифри зазору нових деталей – 0,045 мм

Поршні вимірюють мікрометром, а циліндри нутромером. Діаметр циліндра вимірюють у чотирьох поясах і двох перпендикулярних площинах.

Підбираючи поршні до циліндрів, крім номінального або ремонтного розміру, потрібно обов’язково враховувати масу поршнів. Вона буває нормальна, збільшена або зменшена на 5 грам. До поршням ремонтної групи, крім усього, підбираються ремонтні кільця, теж ремонтних розмірів.

Визначившись з зазором між поршнем і циліндром, ви легко підберете нудні розміри, і після проведеної розточки циліндра (за необхідності) встановіть поршень.

Удачі вам при визначенні зазору між поршнем і циліндром.