Щітки генератора – як самостійно замінити цей елемент?

Щітки генератора є важливим елементом автомобільної системи подачі електроструму та його відводу. Без їх участі генератор автомобіля не зможе виробляти напругу.

Щітки генератора – інформація про елемент

Нас цікавлять щітки виготовляються з графіту, тому їх часто називають вугільними. Вони використовуються не тільки на авто з двигуном внутрішнього згоряння, але і на самих різноманітних механізмах і машинах, обладнаних електричним двигуном (верстати, вантажопідйомні апарати, міський громадський транспорт і так далі). Найпоширенішими вважаються щітки ЕГ-4.

Ця марка підходить для установки на багато машини різних років випуску, так як вона має стандартні експлуатаційні параметри. Рідше використовуються інші вироби (наприклад, ЕГ-61), які характеризуються високим запасом міцності за рахунок їх просочення особливими композиціями.

Генератор і щітки на нього на вітчизняних автомобілях знаходяться під правою передньою фарою вашого «залізного коня». Знайти їх нескладно. Досить відкрити капот, щоб перевірити генератор – на поверхню виходить його обмотка і дві кришки, зовні схожі на консервні банки.

Коли потрібно міняти щітки генератора?

При планових ТО дрібним елементів генератора уваги, звичайно ж, ніхто не приділяє. Саме з цієї причини поломка його щіток завжди стає несподіванкою для водія. Фахівці радять через 50 тисяч кілометрів пробігу (або один раз у чотири роки) обов’язково перевіряти їх справність і функціональність, і тоді ніяких проблем з експлуатацією генератора не виникне.

Примітно, що перевірити щітки (і при необхідності змінити їх) ви можете без демонтажу досить-таки громіздкого генератора. Крім того, про потреби заглянути під капот авто і перевірити графітові щітки вам можуть сигналізувати наступні симптоми:

  • непередбачуване відключення електронних пристроїв в транспортному засобі, що відбувається з незрозумілих причин;
  • зниження освітленості салону машини і зовнішніх джерел світла;
  • зниження напруги;
  • разряжающийся невиправдано швидко автомобільний акумулятор, який, до того ж, потім дуже важко (а іноді й неможливо) зарядити.

Будь-який із зазначених симптомів говорить автомобілісту про те, що йому, найімовірніше, потрібно зняти старі щітки і встановити замість них нові. Перевірити старі вироби на функціональність ви можете дуже просто. Слід відкинути від АКБ «мінус», зняти регулятор напруги і візуально оцінити, на яку висоту видаються зі свого «укриття» цікавлять нас графітові деталі. Щітки потрібно терміново поміняти в тому випадку, коли їх висота становить менше п’яти міліметрів.

Заміна щіток генератора – від А до Я

Відразу скажемо, що ця операція дуже проста і не вимагає від водія особливих умінь. Спочатку, як уже було сказано, потрібно відкинути «мінус» акумуляторної батареї, потім демонтувати регулятор (він розташовується по відношенню до генератора з протилежного боку), після чого виконати такі дії:

  • Ретельно очистити від сажі та пилу гніздо держателя, а також притискні пружини і контактне кільце. Ця операція виконується за допомогою щітки з м’яким ворсом. Іноді може знадобитися і притирання графітових щіток до колектора за допомогою скляної дрібної шкурки (її зернистість повинна бути близько 100).
  • Встановити нові вироби і переконатися в тому, що вони вільно переміщаються в щіткотримачі.
  • У зворотному порядку зібрати вузол, а потім приєднати до АКБ раніше окинутый провід.

Якщо ж ви купили збірну конструкцію (регулятор плюс щітки), її монтаж також не викликає ніяких проблем.

Відключаєте «мінус», з «плюсового» проводи знімаєте ковпачок, зроблений з гуми, після чого демонтуєте блок, відкрутивши гайку кріплення. Потім потрібно буде видалити пластиковий кожух і зняти три пружинні фіксатори, розташовані по периметрі блоку. Використовуючи крестовідную викрутку, розкручуєте щітки разом з регулятором напруги, а всі дроти, що ведуть до нього, від’єднуєте. Монтуєте придбану збірну конструкцію на звільнене місце. Операція завершена!