Шарошки для ремонту сідел клапанів – як виконати роботу без проблем?

Шарошки для ремонту сідел клапанів є необхідністю при роботі з цим механізмом, тому що більш зручного і точного інструменту не знайти. Єдиною альтернативою можуть служити зенковки. Про все це і про самому процесі ремонту ми поговоримо у статті.

Пристрій клапанного механізму – принцип роботи та можливі несправності

Клапани використовуються для герметизації циліндрів двигуна в процесі газообміну. Принцип їх роботи полягає в забезпеченні впуску суміші палива і повітря для подальшого її стиснення. Після займання та відпрацювання гази потрапляють в систему випуску, за це також відповідають клапани. Цей механізм функціонує в агресивних умовах двигуна внутрішнього згоряння, постійно піддається великим динамічним навантаженням, високим швидкостям руху і нагріванню. Щоб знизити швидкий знос ходових частин даної деталі, матеріали виготовлення найчастіше мають високу ступінь легування нікелем і хромом.

Пристрій клапанного механізму має два головних складових елемента: це головка і стрижень. Дані вузли авто бувають з тюльпаноподібної, плоскою і опуклою головкою. На кінці стрижня є конусні, фасонні або циліндричні проточки для фіксації на них пружин. Основним проявом несправності клапанного механізму є втрата потужності двигуна, а також нестабільна робота двигуна в цілому. Несправності такого типу відбуваються через залипання і появи зазору. Нагар також може стати причиною цієї проблеми, він накопичується у самого клапана і перешкоджає його закриття.

Ще одна ознака несправності – це підвищене виділення диму під час вихлопу. А зношений стрижень і спрямовуюча цього механізму стане причиною неприродною шумності двигуна.

Зенковки і шарошки для ремонту сідел клапанів – що вибрати?

Заміна сідел клапанів своїми руками передбачає наявність не тільки грубого інструменту, але і майже ювелірної – шарошки або зенкера. Ці вузькоспеціалізовані інструменти використовуються тільки для ремонту двигуна внутрішнього згоряння. Набір шарошок для сідел клапанів застосовується для виточування потрібної форми їх внутрішнього діаметра. Ця операція дозволяє домогтися від тарілки щільного закриття. Щоб безпомилково обробити сідло клапана, креслення механізму бажано мати під рукою.

Шарошка виконана у вигляді металевого циліндра, у якому є отвір і дві або одна конічна поверхня, її кут може варіюватися від 15 до 60 градусів. На поверхні конуса є різці. Набір зенківок для ремонту сідел клапанів застосовується точно так само, як і шарошки, але є одна відмінність. Зенкер можна використовувати на механічних і електричних інструментах.

Заміна сідел клапанів своїми руками – розбираємо специфіку роботи

Така операція виконується двома способами. Перший – грубий, але самий простий і швидкий. Здійснюється досить примітивно: на зношене кільце сідла приварюється старий клапан, а потім кільце просто вибивається молотком зі свого штатного місця в голівці блоку циліндрів, вона, до речі, може бути пошкоджена, що дуже небажано. Далі відбувається процес запресування нового. М’який спосіб набагато складніше, тим не менш, він виконаємо у вашому гаражі без втручання дорогого обладнання. Сідло в цьому методі акуратно виточується на верстаті. Після цього посадочне місце вичищається, і також обточується.

Надійна запресовування відбувається при охолодженні нового сідла і нагріванні головки блоку циліндрів, тільки після такої роботи можна буде гарантовано надійно використовувати механізм. Вся складність методу полягає в нагріві і охолодженні, попередньо потрібно буде продумати, як ви це будете робити. Якщо сідло не зношене донезмоги, його можна підкоригувати. При використанні шарошки для ремонту застосовуються, в основному, кілька фрез із різними кутами. На оправку надівається перша груба насадка, після чого круговими рухами робиться підготовка сідла або прирізка, таким же чином можуть використовуватися і зенковки для прирізки сідел клапанів.

Далі приступаємо до притиранні, вона здійснюється за допомогою спеціального пристосування, призначеного для цього, на кінці якого є конус. На фаску сідла наноситься абразивний порошок або паста. Притирання проводиться до тих пір, поки тертя не буде видавати мінімальний звук і скрегіт. Залишки пасти або порошку ретельно прибираються. Якість роботи можна оцінити, перевернувши голівку і залив в неї гас, якщо він не просочується, значить, ми потрудилися на славу.