Розкоксовка двигуна або як продовжити термін служби головного механізму автомобіля?

Серед усіх заходів з ремонту та обслуговування вузлів та агрегатів автомобіля досить часто проводиться розкоксовка двигуна, своїми руками цю операцію цілком можна здійснити, не вдаючись до послуг автосервісу. Це найбільш поширена процедура, здатна істотно поліпшити експлуатаційні характеристики двигуна. Вона проводиться, зазвичай навесні або восени при підготовці автомобіля до нового сезону. Ця операція може бути проведена самостійно або в автосервісі. Суть розкоксовки полягає в очищенні від нагару поршневих кілець, клапанів і камери згоряння.

Розкоксовка двигуна — природа забруднень

В автосервіс звертаються ті автолюбителі, яким необхідна розкоксовка дизельного двигуна. Це пов’язано з певними труднощами при знятті дизельних форсунок. У більшості випадків вдається домогтися позитивного результату. Однак виникають ситуації, коли неправильно проведена розкоксовка може викликати необхідність капітального ремонту двигуна. Для того щоб ця процедура була досить ефективною, необхідно точно знати причини утворення нагару.

Основною причиною появи нагару є використання неякісного пального. З-за цього в камері згоряння з’являються вуглецеві відкладення з незгорілих паливних залишків. Те ж саме відбувається і з клапанами, які з цієї причини просто прогорають. Поршневі кільця також обростають відкладеннями з-за різних присадок, які підвищують октанове число палива.

В результаті, в циліндрах падає компресія, знижується потужність двигуна, спостерігається поганий запуск, а також перевитрата масла і палива. У кінцевому підсумку відбувається прискорений знос всієї поршневої групи. Тому перед багатьма водіями досить гостро стоїть питання, як зробити раскоксовку двигуна.

Засоби для розкоксовки двигуна — методи боротьби з нагаром

В сучасних умовах відомі два найбільш поширені методи для проведення цього заходу: м’який і жорсткий варіанти. Обидва ці способи мають характерні позитивні і негативні сторони. Також не можна списувати з рахунків нові методи, які пропонує хімічна промисловість – спеціальні рідини, які чистять двигун прямо під час руху.

У разі м’якої очищення застосовуються спеціальні засоби для розкоксовки двигуна, що дозволяють очистити тільки поршневі кільця. Додавання цього засобу в масло виробляється приблизно за 100-200 км до його планової заміни. В цей час двигун експлуатується в щадному режимі, уникайте великих навантажень.

Після цього моторне масло в обов’язковому порядку змінюється. Істотним недоліком даного способу є очищення тільки поршневих кілець, тоді як клапани, камера згоряння залишаються неочищеними. Отже, часткова розкоксовка не призведе до належного результату, а підходить лише як тимчасовий варіант, своєрідна «швидка допомога».

Рідина для розкоксовки двигуна — як здійснити операцію?

Найбільш поширеним вважається жорсткий спосіб, при якому виконується розкоксовка двигуна водою, гасом і ацетоном. Вода змішується зі спеціальними добавками, що дозволяють прибрати нагар. При використанні гасу й ацетону необхідно прогріти двигун до робочої температури, після чого викрутити свічки або зняти форсунки. Всі поршні повинні бути виставлені в положення, максимально наближений до середнього.

Очищаюча рідина заливається безпосередньо в камеру згоряння і залишається там протягом певного часу в залежності від ступеня забруднення. Після очищення рідина видаляється шляхом прокручування колінчастого вала за допомогою стартера. По закінченні процедури свічки потрібно закрутити, запустити двигун і дати йому попрацювати на різних обертах, після чого слід обов’язкова заміна масла.

В сучасних умовах застосовується спеціальна рідина для розкоксовки двигуна, що дозволяє виробляти цю процедуру під час руху автомобіля. Вона заливається в паливний бак автомобіля і надходить у камеру згоряння спільно з паливом. Таким чином, відбувається повне вигоряння всіх відкладів, а їх залишки виходять через систему випуску газів. Даний спосіб є найбільш простим і економічним, не потребують спеціальних навичок та інструменту. Саме цей спосіб дає максимальний ефект.