Ремонт турбін дизельних двигунів – вивчаємо причини поломок і способи їх усунення

Фахівці рекомендують проводити ремонт турбін дизельних двигунів тільки в крайніх випадках, якщо не виявлені які-небудь інші поломки мотора. Оскільки може бути, що причина несправності зовсім інша, а часу і сил буде витрачено багато.

Ремонт турбін дизельних двигунів – вивчаємо пристрій механізму

Турбіна являє собою крильчатку, насаджену на вал, через який приводиться в рух компресор. Його корпус виготовляється з жароміцного алюмінієвого сплаву, а вал роблять з среднелегированной сталі. Ці деталі ремонту практично не піддаються і у разі виходу з ладу їх просто замінюють новими.

Корпус турбонаддува дизельного двигуна відливається з чавуну. В процесі активної роботи, в основному, відбувається знос ліжку під підшипниками і гнізда ущільнювального кільця. Равлика турбіни відливають з чавуну, за рахунок її складної форми утворюється потік газів, який і приводить в рух весь описаний агрегат.

Під равлика компресора виготовляють алюмінієву виливок з місцем під крильчатку. Під час обертання компресор затягує через центральний отвір повітря, після чого стискає і по кільцевому каналу нагнітає в двигун. Пристрій даного механізму не відрізняється складністю, але для його виготовлення потрібна висока точність лиття і мінімальні допуски при підгонці деталей.

Ресурс турбіни дизельного двигуна – як продовжити термін?

Включення турбіни відбувається з першими оборотами двигуна, а закінчується дещо пізніше після його зупинки. При запуску мотора вихлопні гази миттєво потрапляють в равлика турбіни, що приводить у рух вал з крильчатками. На холостих обертах тиск вихлопних газів невелика, а тому швидкість обертання турбіни практично не впливає на обсяг повітря, що подається в двигун.

По мірі зростання оборотів відбувається збільшення кількості вихлопних газів, внаслідок чого збільшуються обороти турбокомпресора, і турбіна починає працювати в штатному режимі. Існує думка, що ресурс турбіни дизельного двигуна невисокий.

Це не відповідає дійсності, він порівняємо по довговічності з ресурсом мотора. Але він трохи менше, що пов’язано зі специфікою роботи (високі обороти і жорсткі температурні навантаження).

Звичайно ресурс турбокомпресора знижується внаслідок недотримання правил експлуатації і порушення рекомендацій виробників:

  • несвоєчасна заміна масла;
  • використання неякісної мастила;
  • різкий набір оборотів на непрогрітому двигуні;
  • засмічення масляних каналів, у результаті чого відбуваються перебої з подачею мастила;
  • зупинка гарячого двигуна без витримки на холостому ходу.

Ще одна помилка – термін служби турбіни дизельного двигуна не залежить від рівня підготовки водія. Як свідчить практика, в експлуатації двигуна з турбіною немає нічого складного. Для його безперебійної роботи необхідно дотримуватися ті ж правила, що і при обслуговуванні звичайного мотора. Тільки необхідно враховувати деякі нюанси, які викладені вище.

Експлуатація дизельного двигуна з турбіною – секрети ощадливості

Експлуатація дизельного двигуна з турбіною потребує регулярної перевірки стану повітряного фільтра, так як при його забрудненні створюється підвищений тиск на всмоктуванні, що призводить до зниження продуктивності компресора. З-за високої в’язкості масла при запуску холодного двигуна відчувається дефіцит мастила, тому турбинированный мотор вимагає ґрунтовного прогріву.

Далі розглянемо основні ознаки несправності турбіни дизельного двигуна:

  • Чорний вихлоп, двигун не розвиває максимальні оберти. Це може бути наслідком недостатнього надходження повітря, що буває викликано забрудненням повітряного каналу або розгерметизацією випускного колектора. Досить часто спостерігається витік через нещільні з’єднання патрубків.
  • Про несправності турбіни може свідчити синій колір вихлопних газів. Причиною може бути попадання масла в вихлопний колектор. У цьому випадку необхідно перевірити цілісність роторів і стан зливної системи, що йде від турбіни до двигуна. Іноді в ній утворюються засмічення або звуження.
  • Іноді несправності турбіни дизельного двигуна приводять до його гучного роботі. Для визначення причини необхідно ретельно перевірити герметичність трубопроводів, а також легкість обертання осі компресора. Можливо, ротори пошкоджені, деформовані або занадто потерті. У цьому випадку буде потрібно демонтаж всього вузла для огляду і ремонту.