Ремонт і заміна распредвала своїми руками при зносі

Доброго часу доби, шановні автолюбителі! Ми не будемо в черговий раз акцентувати вашу увагу на тому, яку роль відіграє двигун, а в двигуні головка блоку циліндрів. Це категорії, зрозумілі кожному, хто сидить за кермом автомобіля.

Як перевірити распредвал

Відразу ж перейдемо до розгляду питання про ремонт двигуна, якщо точніше, то такий його деталі, як распредвал. Справа в тому, що ремонт та заміна распредвала можуть бути проведені своїми руками. Звичайно крім випадків, коли потрібне застосування професійного обладнання, як, наприклад, для відновлення ліжку распредвала.

Будь-які несправності распредвала, в підсумку, позначається на роботі всього двигуна з усіма витікаючими наслідками. Адже саме распредвал відповідає за роботу клапанів, а значить за потужність авто.

Як би вам не хотілося, але в основному перевірка распредвала може проводитися тільки візуально, тобто потрібно зняття головки блоку циліндрів. Ступінь зносу розподільного вала можна приурочити або до заміни прокладки ГБЦ, або у разі, якщо ви вирішили провести заміну штатного распредвала на спортивний распредвал.

Тобто, будь-який ремонт в області ГБЦ повинен обов’язково супроводжуватися оглядом і діагностикою сальников распредвала, самого распредвала, і, звичайно ж, ліжка распредвала.

Характерні дефекти і методи ремонту распредвала

1 Зношення, подряпин та задирки на опорних шийках распредвала.

Причинами такого явища можуть бути:

 • Система мастила. Недостатній рівень масла, недостатній тиск в системі мастила, застосування неякісного масла.
 • Розрідження масла через: перегріву двигуна, попадання палива в масло.
 • Пробіг двигуна. Вік нікого не робить якісніше, це відноситься і до «заліза».

Який ремонт розподільного валу потрібно при даних несправності.

 • Шліфування шийок розподільного вала до ремонтних розмірів або установка потовщених втулок і вкладишів (до ремонтного розміру).
 • В ГБЦ перевіряються і ремонтуються посадочні місця распредвала.
 • Чистка, промивка всіх масляних каналів блоку і ГБЦ.
 • Перевірка і, при необхідності, ремонт систем охолодження і живлення двигуна.

В крайньому випадку – капітальний ремонт двигуна і заміна распредвала.

2 Знос або задирки на робочій поверхні кулачків розподільного валу.

Їх причинами є ті ж причини, що вказані для опорних шийок. Плюс:

 • Не відрегульований зазор у клапанному механізмі.
 • Дефекти у гідрокомпенсаторів.
 • Дефекти штовхачів, коромисел, штанг (тобто пошкодження деталей привода клапанів).
 • Неправильна установка фаз газорозподілу.

У цьому випадку потрібен контроль всіх систем двигуна: змащування, охолодження і живлення. В обов’язковому порядку проводиться:

 • Регулювання, ремонт клапанного механізму.
 • Заміна гідрокомпенсаторів.
 • Відновлення распредвала.

3 Прогин распредвала.

Прогин розподільного вала перевіряється на стенді. При наявності прогину біля шийок розподільного вала більше 0,05 мм. необхідна заміна распредвала.

4 Тріщина распредвала. Тріщина распредвала може утворитися в результаті зіткнення поршнів та клапанів. У цьому випадку деталь ремонту не підлягає. Тільки заміна.

Заміна распредвала, як правило, завжди проводиться при руйнуванні шпонкових пазів, посадочних місць під шківи приводу розподільного валу.

Таким чином, ремонт розподільного вала своїми руками – справа здійсненне, не будемо стверджувати, що легке. А якщо вчасно діагностувати і ремонтувати системи двигуна, ремонту або заміни распредвала вдасться уникнути. Або відсунути його за часом.

Як ви бачите, основною причиною, що призводить до виходу з ладу распредвала, є несправності системи змащення або неякісне масло. Тобто причини, залежні від нас з вами.

Успіхів вам при здійсненні своєчасної діагностики та ремонту распредвала і систем двигуна.