Регулювання стоянкового гальма – чітка робота кожної дрібниці

Досить поширеним питанням серед автолюбителів є регулювання стоянкового гальма або ж, як його ще називають, ручника, так як це пристрій досить потрібне для того, щоб утримувати авто на місці протягом тривалого часу, наприклад на парковках, майданчиках з ухилом і так далі. В принципі, воно дублює гідравлічну систему, тому також вважається аварійною системою гальмування. Його працездатність важлива, тому розберемося в налаштування без допомоги автомеханіка.

Як організовано пристрій ручного гальма?

Ми згадали лише загальні ситуації застосування ручника, але є ще й більш екзотичні. Наприклад, він застосовується ще і в русі, при різких поворотах, так як, в основному, він впливає на задні колеса, але це тільки в спортивних авто і виключно в рамках змагань. Також, якщо на дорозі з ухилом утворилася пробка, то найзручніше рушати з ручника, щоб не наїхати на очікування ззаду сусіда.

Пристрій ручного гальма досить нехитре: за рахунок механічного приводу забезпечується передача зусилля до блокировочному механізму. Відбувається це за допомогою взаємодії людини з важелем, ножною педаллю або ж тягою. В основному, зусилля від важеля до механізму передається за рахунок тросів. Бувають різні конструкції із застосуванням одного, двох, але найчастіше трьох тросів. Трос стояночного гальма з’єднаний з іншими елементами системи за допомогою регульованих наконечників.

Принцип роботи: механічний ручник і електронне стоянкове гальмо

Як видно, будова не складне, тому тепер розберемося, як же працює ручник, коли ми наводимо його в рух. Водій, піднімаючи рукоятку, захоплює трос і разом з ним коромисло, за рахунок якого зрівнюється натяг тросів, і натягує важелі блокувальних пристроїв задніх коліс, які, в свою чергу, розсувають колодки стояночного гальма в різні сторони. Так задні колеса блокуються і не дають нам зрушити з місця.

У деяких сучасних авто встановлений електромеханічний гальмо на дискових гальмах, де застосовується електричний привід. Це пристрій, в якому відбувається безпосередня взаємодія дискового блокувального механізму з електродвигуном. Натиснувши кнопку, включаємо електромотори, активують блокування коліс (швидкість менше 10 км/год), якщо швидкість більше, тоді авто плавно пригальмовувати, а після зупинки колеса блокуються.

Електричне стоянкове гальмо впливає на ходову частину самостійно, що значно спрощує рух в гору, а зняття з ручника відбувається автоматично.

Коли потрібна регулювання стоянкового гальма?

Визначити те, що слід відрегулювати хід ручника, можна наступним чином: з’їжджаючи з невеликого схилу, потрібно повільно піднімати важіль, авто має пригальмовувати після того, як важіль піднявся на третину. На двох третинах машина повинна повністю зупинитися, якщо цього не сталося, необхідна його регулювання або заміна тросів і колодок ручного гальма.

Крім того, якщо користуватися таким ручним гальмом рідко, то можливо закисання троса, тому не бажано ігнорувати ситуацію, що виникла. Фахівці рекомендують проводити регулювання раз в рік. Якщо у вашому авто електричний ручник, тоді в разі будь-якої несправності на бортовому комп’ютері відразу ж загориться жовта перекреслена літера «Р», а також знак оклику.

Як підтягнути стоянкове гальмо – поради для самостійних

Ось ви помітили несправності у роботі ручника, і ставите питанням, як відрегулювати стоянкове гальмо. Саме за цим ми і затіяли складання даній статті. Зробити це досить просто, але перед цим слід перевірити стан тросів. Для цього необхідно натиснути на трос, і якщо він не буде рухатися в оболонці, значить, слід замінити його, так як він закис.

Регулювання відбувається наступним чином. Спочатку ручка стояночного гальма опускається вниз до упору. Притримуючи ключем гайку регулювання, треба послабити контргайку натяжного пристрою. За рахунок регулювальної гайки потрібно натягнути трос. Тепер потрібно зробити перевірку робочого ходу важеля, він повинен коливатися в межах 2-4 клацань. Якщо так і є, то пора затягнути контргайку вирівнювача, притримуючи гайку регулювання. Ось і все, зніміть авто з ручника і перевірте хід задніх коліс, вони повинні обертатися рівномірно, без заїдань і непорозумінь.

Якщо ви при налаштуванні помітили якісь пошкодження в елементах конструкції ручника і додається до нього системі, то буде потрібно ремонт. Для цього продається спеціальний набір вам в допомогу. У такий ремкомплект гальма стоянки входить:

  • верхня пружина;
  • верхній кронштейн;
  • 2 колодки гальмові ручного гальма;
  • 2 пружини під колодки;
  • 2 чашечки для пружин;
  • регулювальний болт.