Радіатор охолодження двигуна – як не дати мотору перегрітися?

Радіатор охолодження двигуна в машині призначений для перенесення тепла від спеціальної охолоджуючої рідини в навколишнє середовище. Відбувається це за рахунок зустрічної струменя повітря або примусово за допомогою вентилятора. Конструкція радіатора складається з серцевини і двох бачків.

Конструкція радіатора охолодження двигуна – вивчаємо схему пристрою

В процесі виготовлення радіаторів використовують мідь і алюміній. В залежності від призначення серцевини вони бувають трубчастими, пластинчастими і у формі сот. Між ними знаходяться поперечні смужки латуні, які надають конструкції більше жорсткості і служать для збільшення площі поверхні, що сприяє охолодженню. Для створення циркуляції рідини на двигуні встановлена помпа. Всі вузли системи охолодження з’єднані між собою прогумованими патрубками.

В якості рідини для охолодження в автомобілях використовується тосол або антифриз, які заливають в розширювальний бачок. Одним з його завдань є компенсація зміни обсягу і рівня тиску ОЖ при її нагріванні або охолодженні. Для примусового охолодження рідини на автомобілях встановлюються вентилятори. Їх призначення – створення і збільшення об’єму повітря, що проходить через радіатор.

На автомобілях застосовується два види вентиляторів:

  • З приводом від колінчастого вала двигуна.
  • Електричні. Їх включення відбувається при досягненні температури рідини критичної позначки.

Радіатор охолодження двигуна – принцип роботи

Принцип охолодження рідини досить простий: проходячи через блок циліндрів, тосол забирає на себе більшу частину тепла, після чого надходить у радіатор системи охолодження двигуна. Напрямок руху – з верхнього бачка через стільники в нижню частину. Серцевина радіатора є основним учасником охолодження, при русі охолодження рідини повітрям відбувається саме через неї, внаслідок чого температура тосола кілька знижується.

Для стабільної та економічної роботи двигуна потрібна постійна температура охолоджуючої рідини (діапазон приблизно від 80 до 90 °С). З метою її стабілізації в одному з патрубків встановлюється термостат. Коли температура нижче 80 °С – термостат закритий і рідина переміщається по малому колу, але як тільки вона досягає контрольної позначки, термостат відкривається, внаслідок чого потік направляється в верхній відсік радіатора, спеціальний бачок.

На вантажних автомобілях також встановлений радіатор охолодження масла двигуна, завдяки цьому гаряча мастило не розріджується і не пригорає до розпеченим деталей мотора. Конструкція його практично нічим не відрізняється (крім горизонтального розташування сот і менших розмірів).

Ремонт радіатора охолодження двигуна – швидка допомога своїми руками

Обслуговування автомобільної системи охолодження полягає в періодичній діагностиці об’єму рідини, який візуально оцінюють в розширювальному бачку. Так як склад, знаходиться там, весь час нагрівається і охолоджується, то поступово входить в нього вода випаровується, і, природно, загальний обсяг зменшується. Основною несправністю радіатора є забруднення сот, що приводить до погіршення циркуляції охолоджуючої рідини, її нагріву і, як наслідок, перегріву двигуна.

Ремонт радіатора охолодження двигуна може складатися в промиванні серцевини проточною водою. Для цього необхідно зняти нижній патрубок і через горловину залити воду. Бажано промивати стільники сильним струменем води. Пристрій (конструкція) радіатора охолодження двигуна така, що в разі сильного засмічення можна розпаяти і демонтувати бачки, як верхній, так і нижній, що дозволить провести механічну очистку серцевини.

Іноді трапляється, що один з бачків або стільники дають текти. Колись при незначному протіканні досвідчені водії засипали в радіатор щедру порцію гірчичного порошку, який швидко размокал і затягував «пробоїну». Цим способом можна скористатися, якщо поруч немає СТО і потрібно просто доїхати додому.