Проточка гальмівних дисків своїми руками – чи вийде?

Досить часто автомобілісти стикаються з проблемами в гальмівній системі, іноді, щоб їх усунути, необхідна проточка гальмівних дисків, виконана своїми руками або ж у спеціалізованому центрі. Але, перш ніж приступати до вирішення проблеми, варто розібратися, що ж собою являє гальмівний диск.

Розточування гальмівних дисків без зняття – коли це стає необхідним?

Цей вузол по праву можна назвати головним елементом дискового гальма, до якого додаються всі зусилля виконавчого механізму. Як відомо, основним принципом дії сучасних гальмівних систем є тертя, воно виникає між диском і колодкою і сприяє уповільнення обертання коліс автомобіля і його повної зупинки.

Гальмівна система з ряду причин зазнає значні навантаження, цьому сприяють і далеке від ідеалу дорожнє покриття, і, звичайно ж, екстремальні ситуації, з якими досить часто автомобіліст може зіткнутися на дорозі, недосвідченість водія, підвищена вологість повітря, сприяє виникненню корозії, рідкісна експлуатація транспортного засобу і т. д.

Під час різкого гальмування диски нагріваються до дуже високих температур, виникає вібрація, і, як наслідок, деталь зношується, і порушується геометрія самого диска. Його поверхня стає нерівною, і це може призвести до швидкого виходу з ладу навіть нових гальмівних колодок. Зрозуміти, що даний елемент гальмівної системи вже не придатний до експлуатації, можна за такими ознаками:

  • виникає биття гальмівної педалі під час гальмування;
  • під час руху з’являється биття рульового колеса.

Верстат для розточування гальмівних дисків та інші інструменти для роботи

Поміняти гальмівні диски на нові – задоволення не з дешевих, тому в деяких випадках їх можна відновити і своїми силами. Розглянемо, як же здійснюється розточування гальмівних дисків без зняття, і що для цього необхідно. Однак перш ніж приступати безпосередньо до шліфуванні, необхідно з’ясувати, чи потрібна вона, а, може, в даному випадку диски підлягають лише заміні.

З цією метою проводимо візуальний огляд і визначаємо ступінь пошкодження. Справа в тому, що виробник встановлює мінімальну можливу товщину гальмівних дисків, це значення зазвичай вказується в інструкції з експлуатації. Тому, якщо борозни занадто глибокі, і поверхня сильно деформована, то в цьому випадку мова може йти тільки про заміну.

Але, якщо деталь підлягає відновленню, то варто обзавестися таким інструментом: домкратом, молотком, гайковим ключем (для зняття колеса), і ще знадобиться спеціальний верстат для розточування гальмівних дисків. Технологія проточки складається з наступних етапів. Для початку необхідно демонтувати колесо, на наступній стадії знімається гальмівна колодка, і далі до маточини авто необхідно прикріпити спеціальний перехідник. В цей перехідник вставляється супорт верстата для проточки.

Завмер і проточка гальмівних дисків своїми руками

До деталі ми добралися, але як же діяти далі, на яку величину треба проточувати? Для відповідей на ці питання здійснюється завмер зносу поверхні диска. Робиться це наступним чином: потрібно запустити обертання супорта, і, поки диск обертається на осі авто, до його поверхні підводиться спеціальний датчик. Ступінь зносу, а також необхідна глибина різання визначаються по мірі відхилення стрілки на датчику. Далі йде безпосередньо проточка.

В принципі, дана операція практично нічим не відрізняється від традиційної токарної щодо підрізування торця, якщо ви знайомі з цією областю.

Для цієї роботи знайшли застосування різці з твердосплавними напайками. Найчастіше, необхідно здійснити два, а то і три підходи, але результат того вартий. Ви отримуєте рівну, ідеальну поверхню. В сучасних верстатах можна вибирати між автоматичним і ручним режимом, перший дає більш якісний результат. На завершення знову перевіряємо поверхню диска за допомогою датчика. Для того щоб диски прослужили якомога довше, після їх шліфування або ж заміни, рекомендується поміняти гальмівні колодки на нові.