Прогрів двигуна автомобіля – даремна турбота?

У холодну погоду істотно падає випаровуваність дизельного палива; осідаючи на стінках циліндрів, воно втрачає здатність до займання, тому прогрів двигуна автомобіля взимку протягом кількох хвилин не примха, а необхідність. Постараємося розібратися у всіх тонкощах цієї операції, щоб зберегти «серцевий м’яз» автомобіля в цілості й схоронності.

Чи потрібно прогрівати дизельний двигун і чому?

У деяких країнах прогрівання автомобіля заборонено. Наприклад, в Австрії навіть за очищення лобового скла від снігу руками при запущеному двигуні можна заробити штраф. Таким ось чином європейці дбають про чистоту навколишнього середовища. А чи потрібно прогрівати дизельний двигун взагалі? Як запускається холодний мотор в зимових умовах?

Як було сказано раніше, при низькій температурі повітря істотно підвищується в’язкість дизельного палива, що негативно позначається на якості його розпилення форсунками. Потрапивши в камеру згоряння, воно миттєво осідає на стінках циліндра. До того ж, подача в двигун холодного повітря знижує температуру повітряно-паливної суміші, що значно ускладнює його запуск.

Істотний вплив має прогрів дизельного двигуна взимку, він визначає запуск і роботу мотора, впливає також і цетанове число палива, його в’язкість, ступінь чистоти, присутність різних домішок і температура займання. Тому для експлуатації таких двигунів у холодну пору року випускається зимовий вид палива, який рекомендується використовувати при температурі повітря до -30 °С.

При більш низьких температурах потрібно заправка арктичної соляркою.

Встановлюємо час прогріву дизельного двигуна

Отже, скільки потрібно прогрівати дизельний двигун в зимовий сезон? Оптимальний час складає близько семи хвилин. Протягом цього часу мотор працює на мінімальних обертах. Цього достатньо, щоб охолоджуюча рідина прогрілася до 50 °С. Навесні і влітку час прогріву дизельного двигуна можна скоротити до 1-2 хвилин – цього вистачає для того, щоб відкрити ворота гаража, протерти лобове скло і перекинутися кількома словами з сусідами.

Для полегшення запуску у сучасних дизельних двигунах встановлюються свічки розжарювання, без яких навіть при температурі повітря 5 °З їх запуск утруднений. Після включення запалювання на приладовому щитку спалахує лампочка, що сигналізує, що свічки працюють, і почався підігрів повітря в циліндрах. Після його завершення індикатор гасне, і двигун запускається без яких-небудь утруднень.

У холодну пору року в дизельному паливі відбуваються процеси парафінізациі, тобто випадання парафінових кристалів, а при зниженні температури повітря до -14 °З його проходження через фільтри практично неможливо. Як показує досвід, найбільш оптимальним рішенням у цій ситуації є застосування локального підігріву фільтра або палива безпосередньо перед входом в фільтруючі елементи, тобто використання передпускового підігрівача.

Що ще дає прогрів двигуна автомобіля?

Для підігріву палива в автоматичному режимі при працюючому двигуні в ряді випадку рекомендується використовувати проточний нагрівач. Сучасні системи вприскування палива дозволяють починати рух відразу ж після запуску двигуна, при цьому розпорошення солярки в циліндрах здійснюється таким чином, що вона не змиває мастило з поверхні гільз. До того ж, синтетичне масло навіть при низькій температурі не густіє і чудово змащує всі вузли двигуна відразу ж після його запуску. Так треба прогрівати дизельний двигун в сучасних авто?

Відповідь ствердна, бо зовсім по-іншому відбуваються процеси в автоматичній трансмісії, у якій масло служить не тільки для змащування механізму, з його допомогою здійснюється також включення передач і передається крутний момент в гідротрансформаторі. З цієї причини його подача відбувається під тиском, і тому навантажувати КПП відразу ж після пуску двигуна небажано. Навіть якщо двигун прогрітий, не рекомендується починати рух без невеликої затримки після включення передачі.