Причини перегріву двигуна автомобіля – як виявити і виправити?

Справна система охолодження повинна підтримувати нормальну температуру, однак нерідко виникають ситуації, коли нам потрібно встановити причини перегріву двигуна автомобіля. Наслідки перегріву дизеля більш серйозні, ніж для звичайних карбюраторних агрегатів, і зумовлені особливостями його конструкції, тому розглянемо саме цей випадок.

Причини перегріву двигуна автомобіля – що перевірити в першу чергу?

Як правило, після перегріву жолобиться головка блоку циліндрів (з’являється зазор, тобто вона вже не прилягає до блоку належним чином), пробивається її прокладка (відповідає за щільність прилягання деталей, тому порушення її цілісності шкодить всьому механізму), після чого потрібно складний ремонт. Тому, коли гріється дизельний двигун, необхідно вчасно виявити несправність. Для цього потрібно регулярно стежити за показником температури, розташованим на панелі приладів. Тим не менш, дуже часто перегрів двигуна виявляється, коли з-під капота вже з’являється пар.

Існує безліч причин, за яких перегрівається двигун. Основною з них є недолік рідини в системі охолодження. Перебіг може відбуватися з будь-яких отворів, і такі витоку можуть призвести до повної відсутності рідини і найбільш руйнівних наслідків. Є й інші обставини, що викликають перегрів дизельного двигуна, пов’язані з неефективним охолодженням автомобільного радіатора або його сильним забрудненням.

Крім того, перегрів може настати через порушення роботи термостата, коли рідина починає рухатися тільки по малому контуру, а в ньому вона не охолоджується, так як цей шлях у більшості моделей не проходить через радіатор. В цілому, причинами можуть бути різні фактори, припустимо, неправильне регулювання впорскування, коли різко підвищується температура відпрацьованих газів. Тим більше, охолодження головки відбувається у складних умовах, є спеціальна сорочка (сітка), до якої підводиться охолоджуюча рідина по всій площі поверхні.

Перегрів дизельного двигуна – перша допомога на дорозі

Таким чином, коли настає перегрів дизельного двигуна, наслідки можуть бути дуже важкими через утворення парових пробок у системі охолодження головки (сорочка перестане охолоджуватися, а головка перегріється і прийде в непридатність). Це сама підступна ситуація, яка загрожує великими втратами, якщо вчасно її не усунути, в інших випадках наслідки для мотора не так фатальні, а у вас теоретично є запас часу, якщо перегрів помітили не відразу.

Після того, як стався перегрів, необхідно з’ясувати його причину. У більшості випадків винуватцями є зношені патрубки, пошкоджений радіатор, а також вихід з ладу термостата (не контролює температуру двигуна або несвоєчасно блокує потік охолоджувальної рідини), водяної помпи (протікання) або датчика покажчика температури.

Після того, як був виявлений перегрів, автомобіль повинен бути зупинений на узбіччі. Двигун необхідно заглушити, а капот відкрити. Після природного охолодження агрегату перевіряється рівень охолоджуючої рідини в розширювальному бачку. Якщо кількість рідини не відповідає нормі, її необхідно долити. Замінником може служити дистильована вода.

Долив слід здійснювати тільки на холодному двигуні, щоб уникнути деформації з-за різниці температур.

Гріється дизельний двигун – як ще допомогти мотору?

Після доливання рідини перевіряється робота вентилятора, а також стан шлангів, виходять з термостата. Якщо термостат не працює, то шланг, що виходить знизу, буде холодним. Це означає, що циркуляція рідини відбувається тільки по малому колу. У такому разі термостат підлягає заміні або з нього виймається клапан, щоб забезпечити циркуляцію рідини по великому колу.

При виявленні течі після доливання необхідно вжити всіх заходів до її усунення або до максимально можливого зменшення. Якщо ж доливання рідини не усунула ознак перегріву, необхідно перевірити роботу приводу вентилятора. Цілком можливо, що вся справа в поганому контакті або несправні запобіжники.

У виняткових випадках, коли причину перегріву усунути неможливо, а до найближчого СТО досить далеко, практикується наступний спосіб. Автомобіль приводиться в рух мотором до тих пір, поки не підніметься температура, а подальше переміщення виконується накатом, при вимкненому запаленні. При цьому температура знижується, і можна знову починати рух. На спусках слід дотримуватися обережності і рухатися на включеній передачі.