Плюси і мінуси дизельного двигуна – простими словами про найважливішому

В недалекому минулому, коли автомобілі купували за принципом «бери, що дають!», і вибір практично був відсутній, ніхто не порівнював плюси і мінуси дизельного двигуна, так як автомобілі з подібними моторами іноді у продажу попросту були відсутні. Сьогодні ситуація змінилася, є і вибір, і інформація про всі особливості двигунів.

Плюси і мінуси дизельного двигуна – особливості конструкції

Для більшості людей дизель асоціювався з колгоспним трактором або на худий кінець з КАМАЗом або МАЗом. У той час парк легковиків складався в основному з автомобілів з бензиновими моторами, тому переваги і недоліки дизельного двигуна багатьом були невідомі. У чому ж відмінність і схожість цих агрегатів?

По своїй конструкції механізми дизельного і бензинового двигунів практично ідентичні. Відмінність полягає лише в запасі міцності і вимоги, які пред’являються до їх характеристикам, оскільки навантаження на поршневу групу і кривошипно-шатунний механізм у дизеля набагато вище. Звідси і проблеми зносу для двох типів моторів, статистика вказує на перевагу дизельних агрегатів.

Камера згоряння в дизелях розташована в днищі поршня, на якому закріплено, як правило, на одну компресійне кільце більше, ніж у бензинових аналогів. На більшості моделей дизелів газорозподільний механізм знаходиться в нижній частині картера, тоді як клапани розташовані вгорі. В карбюраторних двигунах застосовують різні способи розташування розподільного валу.

Основна ж відмінність цих моторів полягає в способі займання горючої суміші. У бензинових двигунах для цього застосовуються свічки запалювання, оскільки ступінь стиску в них значно нижче.

Бензиновий двигун – гідний попередник?

Як і дизель, карбюраторний двигун – це двигун внутрішнього згоряння, для роботи якого використовуються різні марки бензину. Вони, в свою чергу, відрізняються чистотою, детонаційної стійкістю та іншим. Подача палива здійснюється бензонасосами з механічним або електричним приводом (останні встановлюються на інжекторних двигунах).

Основна перевага бензинових двигунів – це їх здатність запускатися практично за будь-яких морозів. На відміну від солярки, бензин при мінусовій температурі не перетворюється на пудинг. І для його розігріву не буде потрібно установка дорогого опалювального устаткування, яке лише нещодавно досягла потрібного рівня надійності і стало доступне всім.

Здавалося б, завдяки своїм перевагам, бензинові мотори повинні були б вже давно витіснити дизельні, але, як не дивно, кількість автомобілів, що працюють на солярці, з кожним роком стає все більше. Що б це могло бути: данина моді чи дійсно більш високу якість роботи таких моторів?

 

Перевага дизельного двигуна перед бензиновим оцінимо по суті

Ніж дизельний двигун краще бензинового? Почнемо з його пристрою. В першу чергу його перевага полягає в економному витраті палива, що пояснюється більш високим ступенем стиснення, що досягає 21 одиниць, на відміну від 10 у бензинового мотора. При високих і постійно зростаючих цінах на паливо цей аргумент стає одним з вирішальних.

До того ж, в кожен циліндр подається однаковий об’єм повітря, а витрата палива залежить від загального навантаження на силовий агрегат. Однак навіть при максимальних обертах він нижче, ніж у карбюраторного, що викликано більш ефективним використанням горючої суміші, а значить збільшується ККД всієї конструкції. Звідси випливає не тільки економія ваших коштів, але і знижена навантаження на екологічну обстановку в природі.

Переваги дизельного двигуна перед бензиновим, насамперед, полягають у більш тривалому терміні експлуатації. Він не потребує частої регулюванню, але стабільність його роботи залежить від рівня опору повітряного фільтра і точності кута випередження упорскування палива. І ці параметри дійсно повинні перевірятися часто і ретельно, тільки так всі переваги «дизеля» будуть працювати на вас.

Ніж дизельний двигун краще бензинового або нагальні капризи бензинового мотора

Що стосується витрати палива, то джип з бензиновим двигуном споживає більше, ніж дизельний «автопоїзд» далекобійників. Для карбюраторного мотора волога – це головний ворог. Часом вистачає краплі роси, яка якимось чином потрапила в систему запалювання, щоб двигун зупинився. Не можна сказати, що це відбувається часто, але така слабкість дійсно є.

Для дизеля такої проблеми просто не існує, оскільки електричний струм необхідний тільки для його пуску. На багатьох позашляховиках, оснащених дизельними двигунами, повітрозабірники встановлені вище даху автомобіля, що дозволяє машинам переправлятися навіть через бурхливі потоки без ризику стихнути. Звідси популярність таких моторів в екстремальному спорті зростає.

Таким чином, ще десяток років тому дизельний мотор був не так практичний, як бензиновий, але сьогодні у нас є підстави стверджувати зворотне. Технології виробництва та обслуговування «дизелів» стали доступнішими, такий мотор тепер економічніше і зручніше. Єдине завдання для автовласника – проводити діагностику та обслуговування вчасно.