Опозитний двигун – виграють його власники?

Для того щоб перемістити центр ваги автомобіля якомога нижче і знизити рівень вібрації, конструкторами свого часу був розроблений опозитний двигун, плюси і мінуси якого будуть розглянуті в даній статті. Що він собою являє і в чому його відмінність від загальноприйнятих конструкцій силових агрегатів?

Пристрій опозитного двигуна і принцип роботи

Основна відмінність даного типу V-образних двигунів полягає в особливостях розташування поршнів, які знаходяться під кутом 180о, що дозволяє домогтися більш плавної роботи двигуна, в порівнянні з аналогами. Найбільш широке застосування цей тип моторів отримав у виробництві автомобілів Volkswagen, Subaru, вітчизняних мотоциклів «Дніпро», «Урал» і угорських автобусів «Ікарус», на яких встановлюється дизельний двигун опозитний.

Горизонтальне розташування циліндрів дозволяє значно знизити вібрацію і досягти плавності ходу. Це можливо завдяки тому, що при русі поршнів в протилежних напрямках відбувається взаємна нейтралізація вібрації, і набір потужності здійснюється плавно, без помітних ривків. До того ж, знос двигуна відбувається не так інтенсивно.

Оригінальне пристрій опозитного двигуна позитивно впливає на стійкість і керованість автомобіля, оскільки мотор з горизонтальним розташуванням циліндрів набагато простіше розмістити ближче до шасі. В результаті чого центр тяжіння зміщується максимально низько. Автолюбителям, які хочуть детальніше ознайомитися з тим, який має опозитний двигун принцип роботи, відеоматеріали нашого сайту допоможуть це зробити в повному обсязі.

Опозитний двигун – складність ремонту

Слід сказати, що переваги опозитного двигуна проявляються, в основному, на шестициліндрових моторах. А ось робота чотирьох і двоциліндрових оппозитников практично нічим не відрізняється від стандартних рядних силових агрегатів. Що стосується недоліків, то в першу чергу вони полягають у складності обслуговування. До того ж, за горизонтального розташування циліндрів двигун займає в моторному відсіку занадто багато місця.

Самостійне обслуговування опозитних двигунів передбачає заміну масла. Всі інші роботи, які вимагають застосування спеціального обладнання і тому проводяться в автоцентрах. Наприклад, навіть заміна свічок запалювання вимагає певних навичок, без яких можна легко пошкодити головку циліндрів.

Ремонт опозитного двигуна, як і будь-якого іншого, проводиться лише на станціях технічного обслуговування. Для продовження ресурсу мотора необхідно регулярно проводити його раскоксовку. Робота полягає у видаленні нагару з поверхні поршнів, клапанів і камери згоряння. Проводити її рекомендують перед початком сезону, тобто навесні або ранньою осінню, що зазвичай за термінами збігається з заміною моторного масла.

Ремонт опозитного двигуна своїми силами

Якщо на рядних двигунах очищення можна провести самостійно, то V-образні, особливо опозитні, вимагають участі фахівців технічних центрів обслуговування. Що ж служить причиною інтенсивного утворення нагару? Ось основні чинники, які призводять до закоксовування камери згоряння:

  • Використання палива низької якості – в результаті на поверхні поршнів і стінках циліндрів відбувається інтенсивне утворення шару нагару і різних вуглецевих відкладень.
  • Їзда на автомобілі з непрогрітим двигуном, без навантаження і на малих обертах.

Існує два способи видалення нагару: м’яка та жорстка розкоксовка циліндрів. При м’якій проводиться лише очищення поршневих кілець. Для цього в моторне масло додається спеціальний очисний склад, а після 200 км пробігу проводиться його заміна. Жорстка розкоксовка увазі механічну очищення камери згоряння, поверхні поршнів і клапанів через свічковий отвір. Технологія досить проста: у кожен циліндр на 12 годин заливається спеціальна рідина, яка розм’якшує нагар.

Після закінчення часу свічки викручуються, а рідину видаляють шляхом прокручування двигуна стартером. Після цієї процедури мотор прогрівають і проводять заміну масла. Складність очищення циліндрів опозитного двигуна полягає в тому, що з-за їх горизонтального розташування виникають труднощі з заливкою очищувальної рідини. До того ж, опустившись вниз, вона буде впливати лише на нижню частину циліндрів.