Не працює центральний замок – як підступитися до вирішення проблеми?

Причин поломки або незадовільної роботи центрального замка може бути багато. Якісь з них обумовлені кліматичними умовами (підвищена вологість, холодні зими і тому подібне), а частина – неправильною установкою і регулюванням або зносом.

Локалізація несправностей центрального замка

Всі несправності центрального замка (ЦЗ) умовно можна розділити на наступні категорії: повна або часткова відмова; замок не працює або працює зі збоями-за механічних або електричних дефектів або пошкоджень. При виявленні несправностей центрального замка слід ґрунтуватися на цій класифікації і починати ремонт не з якихось конкретних дій, а з діагностики обладнання. Це дозволить зберегти чимало часу, а можливо, і фінансів.

центральний замок повинен функціонувати незалежно від того, працює двигун автомобіля чи ні, а також включено чи ні запалювання – головне, щоб бортова мережа не була знеструмлена (клеми живлення повинні бути приєднані до акумулятора). Вся система складається з з’єднують проводів, вимикачів:

 • електричних приводів (соленоїдів або механізмів з моторчиком) – електричний центральний замок;
 • вакуумних приводів, трубок, компресора і плати його управління – пневматичний (вакуумний) центральний замок.

Приводи зазвичай називають актуаторами або активаторами. В водійських дверей автомобіля, а також нерідко і передньої пасажирської, встановлено керуючий привід, який при спрацьовуванні відправляє по окремих дротах електричний сигнал на відкривання/закривання інших дверей (на керуючу плату або на силові реле інших дверей – тільки в електричному ЦЗ).

При наявності автосигналізації ремонт починають з її тестування. Якщо центральний замок не спрацьовує від її переносного пульта, то в першу чергу слід перевірити, як він працює від ключа і кнопки для відкриття/закриття водійських дверей (і передньої пасажирської, якщо в ній теж встановлено керуючий привід). Коли «вручну» центральний замок працює, слід шукати несправність в електричних і керуючих ланцюгах сигналізації. В першу чергу треба перевірити батарейку дистанційного пульта – можливо, вона розряджена.

Якщо замок не працює зовсім або частково…

Якщо центральний замок не працює або видає збої і при «ручному» управлінні, то спочатку треба визначити характер прояву несправності. При повному відмову всієї системи у вакуумного ЦЗ не буде чутно роботи компресора, а у електричного – слабкі прицмокування спрацьовують реле, кнопки ручного відкриття на всіх дверях залишаться нерухомими.

У цьому випадку необхідно перевірити і при необхідності замінити запобіжник ланцюгів ЦЗ (залежно від електричної схеми автомобіля він може бути не один). Можливо, на цьому ремонт і закінчиться. Якщо при активації ЦЗ якийсь запобіжник вигорає, то значить в захищається їм ланцюга відбувається коротке замикання, і треба шукати причину, яка це викликає.

Запобіжники цілі, але центральний замок «вручну» не працює:

 • відсутня напруга на вході активатора водійських дверей із-за обриву підвідних проводів або поганого контакту на їх клемах в результаті окислення – привід не може передати керуючий сигнал для інших дверей (не чим);
 • вийшов з ладу кінцевий вимикач активатора водійських дверей або поганий контакт на його керуючих клемах або обрив дротів, що відходять від керуючих клем – відсутня керуючий сигнал.

Ремонт слід почати з перевірки наявності живлення і керуючих сигналів (поява або зникнення напруги на відповідних контактах) привода при активації ЦЗ. Потім перевіряють якість контактів і цілісність проводів відповідних ланцюгів. В останню чергу перевіряють кінцевий вимикач, який при необхідності ремонтують або замінюють (в електричних ЦЗ завжди встановлений всередині приводу).

Причиною відмови може бути несправність електронної схеми сигналізації автомобіля, а в разі вакуумного ЦЗ ще й вихід з ладу керуючої плати компресора. Їх перевірку і ремонт проводять в самому кінці діагностики. Якщо ж центральний замок подає хоч якісь ознаки життя», то мова йде про його часткову відмову – чутні звуки роботи компресора у вакуумного ЦЗ та пощелкивание реле – в електричного.

Дверні кнопки ручного відкривання можуть частково чи не на всіх дверях спрацьовувати, або передергиваться з положення «закрито», «відкрито», і відразу назад (або навпаки). Однією з причин такої поведінки ЦЗ може бути порушення фіксації кріплення тяги, що йде від приводу до механізму замка (в водійських дверей, якщо погано працюють всі активатори, або в тій, у якій відбувається порушення процесу відмикання/замикання).

Лагодження часткових відмов вакуумного центрального замка

Найчастіше зустрічаються несправності, що супроводжуються тривалою роботою компресора (протягом 15-20 с або довше, поки не спрацює його захист):

 • Центральний замок відкриває і закриває двері автомобіля (і навпаки), поки не відключиться насос.
 • Всі двері відкрилися/закрилися або на якихось замок не спрацював (можливо нерівномірне спрацювання замків), і компресор продовжує гудіти, поки його не вимкне захист.

Причиною 1-го випадку може бути: несправність або «плаває» з-за конденсату або інших причин контакт вимикача актуатора водійських дверей – з приводу по обидва керуючим проводах на плату насоса подається напруга («плюс» і на відкриття, та на закриття – в результаті компресор то качає повітря, то відкачує). Необхідно провести ревізію вимикача, а при необхідності відремонтувати його або змінити.

У 2-му випадку може бути:

 • Негерметичність трубок вакуумної магістралі.
 • Від кінцевого вимикача актуатора однієї (або кількох) з дверей до плати керування роботою компресора не доходить сигнал, що замок закрився/відкрився, і насос продовжує ганяти повітря.
 • Сигнали про запиранні/відмикання замків приходять на плату компресора, але він «ігнорує».

В 1-му випадку спочатку перевіряють магістраль до дверей з несработавшим приводом. Виявити пошкоджене місце можна по шипению повітря. Порвані трубки змінюють. Якщо всі шланги цілі, то негерметичний один з приводів – зазвичай у них рветься чи тріскається мембрана. Якщо немає відповідних мембрани або актуатора б/у, то доведеться купувати замок двері в зборі.

У 2-му випадку ремонт починають з перевірки електричних ланцюгів від актуаторов дверей до керуючої плати на наявність напруги на відповідному проводі. Можна просто порівняти стан усіх ланцюгів від всіх приводів. Швидше за все, неправильний сигнал надходить тільки від одного приводу, і заміри напруги на проводах пучка, що йде від нього, будуть відрізнятися від показань на провідниках від всіх інших. Потім слід знайти обрив ланцюга і усунути його. Найчастіше, пошкодження відбувається в дверних гофра. Якщо дроти цілі, то причина криється в несправному кінцевому вимикачі, який ремонтують або замінюють.

В останньому випадку необхідно розібрати блок компресора і почистити контакти клем пневмодатчика сигналізації відкриття/закриття – швидше за все, вони окислилися. Якщо це не допомогло, то треба перевіряти схему керуючої плати – ремонт потрібен їй.

Ремонт електричного центрального замка

Вітчизняні ЦЗ з соленоїдами через кілька років експлуатації починають боятися перепадів температури на зниження, особливо в умовах підвищеної вологості і в осінньо-весняний період. Соленоїди спершу починають підклинювати, а через якийсь час вони можуть зовсім відмовитися відкривати/закривати замок. Вони звичайно зустрічаються на авто з заводською установкою ЦЗ. Краще їх міняти на приводи з моторчиком, але можна спробувати розібрати, почистити і змастити свіжої мастилом.

Неспрацювання або часткове спрацювання активатора однієї або декількох дверей може бути викликано:

 • обривом або поганим контактом у живильної ланцюга від вимикача активатора водійських дверей до силового реле (безпосередньо або через керуючу плату) і після нього до непрацюючого приводу;
 • виходом з ладу реле;
 • несправністю керуючої плати – якщо є;
 • поганим контактом або обривом проводів на клемах двигуна або всередині соленоїда активатора;
 • спрацюванням шестерень активатора (з моторчиком) або його рухомих елементів (для всіх приводів);
 • згорілої обмоткою моторчика або котушки соленоїда.

Ремонт починають з перевірки подачі напруги на не спрацьовує, як треба, привід. Напруга повинна надходити на 1 провід при активації функції «закрити».

При відкриванні на цьому дроті напруга має пропасти, а на іншому – з’явитися. Потім, в залежності від отриманих результатів тестування, перевіряють або сам активатор і усувають несправність в ньому, або всю ланцюг до нього окремо (до реле, включаючи керуючу плату, якщо є, потім саме реле і проводку після реле) з відновленням працездатності пошкоджених ділянок. Найбільш часто зустрічається поломка в системі ЦЗ – обрив проводу в гофре між дверима і кузовом автомобіля.