Електронний блок управління двигуном – в чиїх руках вся робота мотора?

Невід’ємною частиною сучасних автомобілів вважається електронний блок управління двигуном. Він призначений для прийому інформації набору датчиків і подальшої її обробки. Оброблена інформація отримує певний алгоритм, за допомогою якого відбувається управлінський вплив на різні системи мотора.

Електронний блок управління двигуном (ЕБУ) – як він працює?

Використання цього пристрою ефективно оптимізує такі параметри, як потужність, витрата палива, крутний момент, вміст шкідливих речовин у відпрацьованих газах та інші. Конструкція електронного блоку включає в себе два основних види забезпечення. За допомогою апаратного забезпечення включаються в роботу різні електронні складові на чолі з мікропроцесором.

Інформація, що надходить від датчика, перетворюється в цифрові сигнали. Для цього використовується спеціальний перетворювач. До складу програмного забезпечення входять функціональний і контрольний обчислювальні модулі. Вони обробляють отримані сигнали і направляють їх на управління виконавчими пристроями. Крім того, формуються вихідні сигнали, які можуть коригуватися аж до повної зупинки дизельного двигуна.

При необхідності, електроблок управління може бути перепрограмований. Це відбувається при істотних змінах конструкції двигуна, наприклад, при проведенні його тюнінгу. Для обміну даними використовується спеціальна шина, з допомогою якої всі блоки управління об’єднуються в єдину систему.

 

Ремонт блоків управління двигуном – як впоратися самостійно?

Електронна система управління дизельним двигуном встановлюється практично на всіх сучасних моторах цього типу з різними системами уприскування палива. Таке електронне управління призначається, в основному, для регулювання та оптимізації їх роботи. Таким чином, забезпечується ефективне функціонування всієї паливної системи турбонаддува, впускної і випускної системи, а також систем охолодження і рециркуляції відпрацьованих газів.

Всі електронне управління дизельним мотором складається з головного блоку, вхідних датчиків, виконавчих пристроїв систем двигуна. Нерідко багато автолюбителі можуть зіткнутися з необхідністю вирішення такого питання, як ремонт електронного блоку управління двигуном. Актуальною вважається можливість проведення такого ремонту самостійно.

З самого початку важливо точно з’ясувати назва блоку, в тому випадку, коли відсутні необхідні вихідні параметри. В основному, використовується пристрій ECU, в перекладі «блок електронного управління». З його допомогою здійснюється робота згідно з вхідними сигналами датчиків, які створюють вихідні сигнали, що управляють виконавчими пристроями.

 

Причини поломок і ремонт блоку управління двигуном

Ремонт електронних блоків управління двигуном може знадобитися при відсутності безперебійного електричного живлення. У цьому випадку легко припустити внутрішню несправність, що потребує обов’язкового ремонту. Причинами можуть бути:

  • відсутність обміну даними зі сканером і повідомлення некоректних параметрів;
  • не загоряється контрольна лампа «Чек» при включеному запалюванні;
  • при одному з несправних елементів видається фіксація помилки.

Крім того, двигун може працювати некоректно, з відхиленнями, але інформація про це не видається.

Своєчасний ремонт блоків управління двигуном допоможе уникнути багатьох серйозних проблем. У сучасних автомобілях це пристрій замкнуто стільки систем, що у разі будь-якої несправності блоку може повністю зупинитися робота всього механізму або його окремих вузлів і агрегатів. Отже, знаходимо винуватця даного обговорення, місце розташування якого можна уточнити в керівництві користувача для автомобіля, і бачимо, що це суцільно електроніка. Як же знайти проблему і вирішити її в такому різноманітті схем, транзисторів і інших дрібних елементів?

Причин, за якими ЕБУ видає помилки або не реагує на свідчення будь-яких датчиків, може бути як мінімум дві: прийшов в непридатність провідник або збилася прошивка. Відновити Прошивку самостійно неможливо, якщо ви не спеціалізуєтесь в цій області, тому допоможуть тільки в дилерському центрі. А ось перевірити електричні параметри ви цілком зможете, якщо у вас під рукою є мультиметр. Щоб знати, які дроти перевіряти на пробій, потрібно освоїти читання схеми вашого ЕБУ.

Якщо ви приблизно знаєте, що слід шукати на електричних схемах, то вивчіть її проводів, подивіться, що їх живить і до якого резистору вони підводяться. Починайте продзвонювати їх в тій області, на яку вказує помилка на ЕБУ. Якщо ж сам пристрій ніякої помилки не показує, то доведеться попотіти, перевіривши всю схему. Виявивши місце пробою, виміряйте опір ще раз, визначте місця кріплення дроту, туди ж слід паралельно припаяти новий провід необхідного опору, не прибираючи старий пробитий провід. Після цього все повинно запрацювати, якщо ж помилки ЕБУ повторюються, то вас чекають в сервісному центрі.