Діагностика двигуна по свічках запалювання – що можна дізнатися?

Кожному автомобілісту корисно знати, як проводиться діагностика двигуна по свічках запалювання. Адже часто немає часу віддавати мотор на розбирання, щоб встановити неполадки, а це найшвидший спосіб первинної оцінки. Розберемося разом.

Діагностика двигуна за станом свічок

Ці спеціальні пристрої призначені для запалювання паливної суміші і використовуються абсолютно в кожному бензиновому двигуні. Крім того, їх вільно можна назвати «зондом» діагностики двигуна, так як саме за їх станом можна визначити рівень температури, якість палива та склад горючої суміші. В дизельному двигуні аналіз свічок не дасть такої точної інформації, так як вони там виконують дещо інше завдання.

Вихід з ладу цього маленького елементу може призвести до досить серйозних наслідків у випадку з бензиновим авто. Таким чином, якщо виникли проблеми зі свічками, в результаті можуть вийти з ладу наступні елементи всієї системи запалювання: кришки трамблера, котушки, а також каталізатор газів, звичайно ж, якщо такий є в автомобілі.

Як працює свічка запалювання?

Існує кілька типів свічок запалювання: іскрові, дугові, каталітичні, розжарювання. У бензинових двигунах використовуються перші. У цьому випадку пожог повітряно-паливної суміші здійснюється за рахунок електричного розряду, що виник між електродами, напруга цього розряду досягає декількох тисяч, а іноді навіть десятків тисяч Вольт. Робота свічок запалювання досить налагоджена, і вони спрацьовують в точно заданий момент роботи движка.

Існує помилка, що якщо свічки знаходяться в досить пристойному стані, і не виникає жодних проблем в роботі мотора, навіть у сувору зимову пору, то їх можна не міняти досить довго. Однак, як було сказано вище, від їх стану безпосередньо залежить і стан багатьох інших пристроїв системи запалювання, тому заміну свічок слід проводити в чітко зазначені терміни.

Діагностика двигуна по свічках запалювання – стежимо за кольором електрода

Також, дуже корисно іноді проводити їх візуальний контроль, так як досить легко визначити стан двигуна по свічках запалювання і вчасно попередити можливі поломки, адже вони, як відомо, можуть вилитися в кругленьку копієчку. Таким чином, іноді для того щоб визначити, в якому стані знаходиться «серце» автомобіля, достатньо просто подивитися на нагар, що знаходиться на поверхні свічок запалювання.

Існує кілька основних критеріїв, за якими без проблем можна дізнатися про тих або інших несправностях. Якщо після пробігу 300 кілометрів електрод, що подає іскру, залишається світло-коричневого кольору, то немає ніякого приводу для занепокоєння, мотор в повному порядку. У разі ж, коли на його поверхні виявлений чорний нагар, то це є першою ознакою засмічення повітряного фільтра.

За кольором електрода можна дуже багато сказати про роботу двигуна. Іноді трапляється ситуація, коли колір електрода може бути світло-сірим і навіть білим.

Це говорить про проблеми в горючій суміші, що негайно призводить до виходу з ладу випускних клапанів і сильного перегріву камери згоряння. Тому не можна зволікати з ремонтом, і відразу ж варто звернутися на СТО. Червоний відтінок електрода свідчить про великі домішки заліза в паливі, і внаслідок цього свічки перестають функціонувати. Движок потребує термінової чистки. Іноді допомагає заміна старого масла на нове, але повторити цю процедуру кілька разів поспіль.

Як ще оцінити стан двигуна по свічках запалювання?

Наступним критерієм, який свідчить про порушеною роботі масловідбивних ковпачків і, як наслідок, про сильному витраті масла, є наявність жирних слідів на різьбі свічки. Супутні ознаки в даній ситуації: «троение», тривалий запуск і наявність біло-синіх вихлопів. Крім того, сліди масла в поєднанні з несгоревшем паливом говорять про руйнування клапана або ж перегородки, що розділяє поршневі кільця. При цьому очікуйте збільшення витрати палива, як мінімум в два рази.

Тривала детонація двигуна призводить до поломки самого електрода або ж кераміки свічки. Так що за цим параметром мотора теж слід стежити час від часу, і не запускати! Таким чином, видно, що діагностика двигуна за станом свічок здійснюється дуже легко, при цьому пам’ятайте, що своєчасне виявлення проблеми зможе позбавити вас від ряду проблем і істотно заощадити сімейний бюджет. А ось як замінити свічки, можна прочитати вже в іншій нашій статті!