Детонація двигуна при включенні — причини і усунення проблеми

Багато водіїв знають, що таке детонація двигуна при вимиканні, причини цього явища можуть бути самими різними. Але все ж дамо визначення цьому поняттю. Детонація – це своєрідна ударна хвиля, утворена самовоспламенившимся паливом ще до моменту критичних умов для природного загоряння горючої суміші, тобто до приходу іскри свічки запалювання або до досягнення потрібного тиску (в дизелях).

Детонація двигуна – встановлюємо причини

Однією з причин її демонстрації є занадто раннє запалювання, що можна визначити по характерному відомим стук у двигуні. Виникає він внаслідок передчасного займання горючої суміші. При правильній установці кута випередження запалювання суміш запалюється трохи не доходячи до верхньої мертвої точки (2-3 градуси). Тобто початок спалаху відбувається тоді, коли поршень ще не закінчив висхідний рух, а завершується в момент початку повернення в нижню мертву точку. Якщо ж запалення відбувається занадто рано, то виникає зворотний удар, що і викликає неприємний звук детонації двигуна. Ще одна причина детонації – це застосування палива з низьким октановим числом, ніж передбачено правилами експлуатації даного автомобіля. До чого це призводить? В результаті використання низькооктанового палива в камері згоряння відбувається утворення нагару (сажі), а це призводить до критичних наслідків. Багато водіїв стикалися з тим, що після вимикання запалювання двигун не зупиняється, а продовжує працювати ривками, видаючи неприємний дзвін. В такі моменти розпечений нагар фактично відіграє роль свічки запалювання. Займання паливної суміші відбувається хаотично.

В деяких випадках в результаті сильної детонації кривошипно-шатунний механізм двигуна починає обертатися у зворотний бік, що може привести до його поломки.

Звук детонації двигуна – чи варто звертати увагу на дефект?

До чого призводить сильна детонація двигуна, ознаки якої викладені вище?

  • По-перше, істотно падає потужність мотора і відбувається інтенсивний знос деталей кривошипно-шатунного механізму.
  • По-друге, в результаті цих негативних процесів двигун сильно перегрівається, що призводить до руйнування поверхні поршнів і циліндрів.
  • По-третє, якщо не усунути причину детонації, може прогоріти прокладка під головку циліндрів.

Іноді для збільшення крутного моменту підвищують кут випередження запалювання, що є однією з найпоширеніших причин виникнення детонації. Істотно збільшується ризик її появи, якщо здійснювалося самостійне і невиправдане зміна заводських регулювань для співвідношення горючої суміші палива і повітря (збіднена суміш).

Як усунути детонацію двигуна – корисні поради

Природно, ми повинні порадити, як їх усунути детонацію двигуна, приступимо.

  • Детонація не виникає на порожньому місці. Якщо до заправки двигун працював як годинник, а після неї став детонувати, то причина може бути в паливі, яке необхідно злити і заправити автомобіль якісним бензином (соляркою).
  • При тривалій експлуатації автомобіля без істотних навантажень можливе утворення нагару в циліндрах, що викликає збільшення ступеня стиснення і зниження ефективності відведення тепла. Існує простий спосіб вирішення цієї проблеми. Рекомендується раз в кілька днів давати двигуну максимальне навантаження, тобто розігнати автомобіль до максимальної швидкості буквально на пару хвилин. Тільки не варто цього робити в умовах щільного потоку міського транспорту.
  • Іноді детонація дизельного двигуна супроводжується чорним або зеленуватим вихлопом. Це говорить про те, що в циліндрах сталося руйнування поршнів, і через вихлопну трубу вилітають частинки алюмінію. У цьому випадку простими регулюваннями вже нічого не виправити. Буде потрібно заміна поршневої групи.
  • Невелика детонація при запуску двигуна може виникати в результаті порушення роботи свічок запалювання. На дизельному моторі це відбувається, якщо запала голка форсунки. У першому випадку нічого не варто просто замінити несправні свічки, а от у другому – не обійтися без відвідування СТО.