Чому гріються передні гальмівні диски і як «наказувати» температурою?

Чому гріються передні гальмівні диски, хоча зовсім недавно був проведений їх огляд чи ремонт? Як же регулювати стан цих деталей і чим загрожує неувага до них? Цими питаннями задається більшість початківців автолюбителів, і в даній статті ми дамо на них відповіді.

Про яку систему йдеться?

На сьогоднішній день гальмівна система досить ефективна завдяки застосуванню дисків. Вони є досить важливим елементом у цій системі, а значить, на них лягає відповідальність за вашу безпеку. Дисковий гальмо працює за допомогою притискного механізму, в який входять колодки. Гальмівні колодки покриті фрикційним матеріалом, і при гальмуванні створюється тертя з диском.

За допомогою цього нескладного механізму автомобіль сповільнюється. Гальмівні диски найчастіше виготовляються з чавуну, тому що у нього невисока вартість виробництва і відмінні фрикційні властивості. Для спортивних автомобілів, щоб зменшити їх вагу і збільшити ефективність гальмування, використовують диски з кераміки і карбону (вуглепластика).

Чому після заміни гальмівних колодок гріються диски?

Визначити, що гріються диски, можна за кількома показниками, наприклад, чути неприємний звук з-під коліс, збільшується витрата палива, гальмівні колодки набагато швидше зношуються. Особливо часто зустрічається ситуація, коли після заміни гальмівних колодок диски гріються. Щоб справитися з цим, потрібно перевіряти і змащувати циліндри при кожній заміні гальмівних колодок, а також подивитися направляючі супортів. Адже будь-яке втручання в систему з тонкою настройкою призводить до деякої розбалансування механізму, отже, після заміни варто відрегулювати заново.

Найнебезпечніше при нагріванні чавунних гальмівних дисків, це те обставина, що якщо на гарячий диск потрапить вода, то він може покритися тріщинами, а в деяких випадках взагалі розсипатися. При високих температурах відбувається викривлення (поверхня перестає бути рівною, збільшуються зазори в різних місцях дотику диска з іншими деталями). Навіть якщо у вас все в порядку з нагріванням, все одно періодично потрібно стежити за гальмівною системою, тому що цей механізм відповідає за безпеку руху (як і рульове управління).

Чому гріються передні гальмівні диски – людський фактор

Безумовно, головною причиною перегріву дисків є тертя. Гальмівна система миттєво нагрівається і не встигає охолоджуватися, особливо в місті, коли їдеш в годину пік. У таких випадках варто поставитися серйозно до цієї проблеми і старатися як можна менше робити різкий старт і екстрене гальмування. Гальмувати треба плавніше, особливо в наш час, коли автомобілі стали набагато потужніше і важче.

Вага автомобіля при гальмуванні відіграють велику роль. Для автомобіля, великого по масі, потрібно використовувати диски з великим діаметром, особливо це стосується кросоверів і позашляховиків. Важливу роль відіграє і стиль водіння. Чим агресивніше ви водите автомобіль, тим більше нагріваються гальма, і це залежить тільки від водія. Але це все людські фактори, які можуть бути причиною температурної нестабільності навіть справної системи, а є ще механічні особливості.

Механічні причини нагрівання дисків

Несправність гальм, вірніше такий незручний їх дефект, як підвищення температури, може залежати і від окремих частин гальмової системи: якість і кількість гальмівної рідини (ГР), товщина гальмівних колодок і стан поверхні самого диска. Кількість ТЖ можна перевірити за рівнем в бочці, який зазвичай знаходиться праворуч під капотом. Рівень її обов’язково повинен між відміткою мінімум і максимум.

Товщина колодок регламентується в документації на автомобіль, власне, як і товщина дисків. Вважається, що навіть кілька міліметрів нижче норми тримають вас в зоні ризику, по-перше, так диску легше змінювати свою форму при нагріванні, по-друге, він просто може лопнути в момент різкого гальмування. Перегрів стає, природно, значніше і настає швидше, коли товщина металу зменшується. А недосконалість поверхні, тобто різні нерівності, також збільшують ймовірність перегріву за рахунок підвищеного тертя в місцях дефектів.

За регламентом гальмівну рідину потрібно міняти кожні 2 роки незалежно від пробігу автомобіля. Гальмівні колодки ж – в залежності від стилю їзди, але, в середньому, через 15-20 тисяч кілометрів. По мірі зносу змінюються і гальмівні диски.

Уникнути нагріву можна, замінивши стандартні диски на вентильовані. Вентильований варіант трохи складніше звичайного, але за своєю конструкцією він швидше остигає. Дисковий гальмо такого роду складається з двох пластин завтовшки приблизно по 5 міліметрів, між якими знаходяться спеціальні канали для повітря. Також, як говорилося раніше, великого нагрівання можна уникнути при спокійній їзді.